Rivalové z F1, legenda rallye a devět závodnic. Startuje Extreme E

Před třemi lety přemýšlel zakladatel formule E Alejandro Agag o tom, jak obohatit svět elektrického motorsportu o další disciplínu. Společně s Gilem de Ferranem, dvojnásobným šampionem Champ Car, se Agag rozhodl poslat elektřinu z okruhů do terénu. Tak byly položeny základy šampionátu Extreme E, který startuje už tento víkend v saúdskoarabské poušti. A který přilákal taková jména, jako Nico Rosberg, Lewis Hamilton či Sébastien Loeb.
Foto: Teamx44
Rivalové z F1, legenda rallye a devět závodnic. Startuje Extreme E | Foto: Teamx44

Devět shodných elektrických offroadů, devět posádek složených z muže a ženy, unikátní formát závodních víkendů a pět lokalit v odlehlých končinách světa, na kterých se podle organizátorů podepisuje klimatická změna. Taková je ostatně základní myšlenka Extreme E, upozorňovat na dopady měnícího se klimatu pořádáním závodů přímo v těch místech, která jsou změnami postižena.

Z formule E známe tak zvané E-Prix, v Extreme E nás v první sezoně šampionátu čeká pět tak zvaných X-Prix. Nejprve v oblasti památek UNESCO Al-Ula v Saúdské Arábii, kde seriál v sobotu startuje, následně se karavana přesune k Růžovému jezeru v Senegalu, kde dlouhá léta vrcholila rallye Dakar.

Extreme E však zamíří i ke grónským ledovcům, do amazonských deštných pralesů a do Ohňové země na samém jihu Argentiny a celého amerického kontinentu.

Součástí každého závodního víkendu budou též aktivity na podporu boje za ochranu životního prostředí v dané lokalitě.

Kalendář

Lokalita X-Prix Termín
Al Ula, Saúdská Arábie Desert X-Prix 3.-4. dubna
Růžové jezero, Senegal Ocean X-Prix 29.-30. května
Kangerlussuaq, Grónsko Arctic X-Prix 28.-29. srpna
Santarém, Brazílie Amazon X-Prix 23.-24. října
Ushuaia, Argentina Glacier X-Prix 11.-12. prosince

Závodní technika

Každý z devíti týmů v šampionátu dostává k dispozici elektrické SUV Odyssey 21, které bylo veřejnosti poprvé představeno na festivalu v Goodwoodu v červenci 2019. Vývoj měla na starosti firma Spark Racing Technology, která stojí i za produkcí šasi monopostů formule E.

Nový vůz, postavený v továrně Sparku na jihu Paříže, nabízí výkon 400 kW (550 koní), váží 1650 kg, měří 4,4 metru a je široký 2,3 metru. Z nuly na sto kilometrů v hodině zrychlí za 4,5 sekundy.

Valtteri Bottas testoval elektrický offroad pro nový šampionát

Valtteri Bottas testoval elektrický offroad pro nový šampionát

Baterie připravila společnost Williams Advanced Engineering a univerzální pneumatiky dodává Continental.

Závodní víkend

Každá z pěti zastávek sezony 2021 nabídne dvoudenní program, který odstartuje v sobotu dvěma kvalifikačními koly. Další části rozstřel (shoot out), bláznivý závod (crazy race), semifinále a finále budou na programu v neděli.

Sobotní kvalifikace na X-Prix se skládá ze dvou „časovek“, první ranní i druhá odpolední se jedou na dvě kola. Povinností je střídání za volantem po prvním kole, jednu polovinu vždy odjede mužský závodník týmu a druhou závodnice. Toto pravidlo se netýká pouze kvalifikace, ale všech rozjížděk.

Při prvním závodním víkendu v Saúdské Arábii budou vozy v kvalifikaci jezdit po trati jednotlivě z důvodu bezpečnosti. Organizátorům dělá vrásky na čele množství zvířeného prachu a nízká viditelnost. V dalších kolech bychom se však mohli dočkat hromadných kvalifikačních závodů.

Startovní pořadí týmů do kvalifikace určuje los a po jejím skončení se stájím na prvním až devátém místě rozděluje sestupně od 12 do 4 bodů.

Tři týmy s nejvyšším bodovým ziskem po sobotní kvalifikaci postupují rovnou do semifinále, týmy na čtvrtém až šestém místě čeká bláznivý závod. Poslední tři týmy míří do rozstřelu.

První a druhý tým ze semifinále a vítěz bláznivého závodu míří do finále. Tam si poté volí startovní pozice na základě hlasů fanoušků přes aplikaci GridPlay.

Po skončení všech nedělních rozjížděk se týmům rozdělí sestupně 25 až 4 body za první až deváté místo.

Hvězdy motorsportu na startu

Od první sezony láká Extreme E fanoušky především na hvězdná jména a hned devět žen. Jak již bylo řečeno, v každém voze se během rozjížděk musí střídat závodník a závodnice, můžeme se proto těšit na bitvy hned devíti zástupkyň něžného pohlaví.

Hvězdy neuvidíme jen za volantem, ale i v manažerských pozicích. Velkým lákadlem pro fanoušky formule 1 je bezesporu účinkování Nica Rosberga a Lewise Hamiltona v pozicích týmových šéfů. Velká rivalita z časů vzájemného soupeření u Mercedesu tak možná dostane pokračování.

Tým světového šampiona F1 ze sezony 2016 nese název Rosberg X Racing a závodní sedačku u něj dostal trojnásobný mistr světa v rallycrossu Johan Kristoffersson. Jeho parťačkou bude Molly Price, vítězka australského národního šampionátu v rallye z roku 2016.

Proti Rosbergovi bude stát Hamiltonova stáj X44 se Sébastienem Loebem, legendárním devítinásobným mistrem světa v rallye, účastníkem Le Mans a Dakaru či bývalým pilotem Citroenu v mistrovství světa cestovních vozů WTCC. Loeb se bude střídat s Cristinou Gutierrez, španělskou jezdkyní rallye.

Jezdecké sestavy

Tým Číslo Závodnice Závodník
Veloce Racing 5 Jamie Chadwick Stéphane Sarrazin
Rosberg X Racing 6 Molly Taylor Johan Kristoffersson
JBXE 22 Mikaela Ahlin-Kottulinsky Jenson Button
Andretti United Extreme E 23 Catie Munnings Timmy Hansen
Hispano-Suiza Xite Energy Team 42 Christine Giampaoli Zonca Oliver Bennett
Team X44 44 Cristina Gutiérrez Sébastien Loeb
Acciona Sainz XE Team 55 Laia Sanz Carlos Sainz
SEGI TV Chip Ganassi Racing 99 Sara Price Kyle LeDuc
Abt Cupra XE 125 Claudia Hürtgen Mattias Ekström

Rosbergem a Hamiltonem ale výčet jmen z formule 1 nekončí, ve startovní listině figuruje s vlastním týmem JBXE mistr světa z roku 2009 Jenson Button.

Pro Veloce Racing bude jezdit vývojová pilotka Williamsu Jamie Chadwick, kterou doplní veterán a francouzský obojživelník motorsportu Stéphane Sarrazin.

Do Extreme E míří taktéž tým Andretti známý z IndyCar, který spojil síly se stájí United Autosports šéfa McLarenu Zaka Browna. Dohromady tak vznikl projekt Andretti United Extreme E, který angažoval mistra světa v rallycrossu z roku 2019 Timmyho Hansena.

Jenson Button bude s vlastním týmem závodit v Extreme E

Jenson Button bude s vlastním týmem závodit v Extreme E

Španělská firma Acciona spojila síly s legendou Carlosem Sainzem, a tak vznikl tým Acciona Sainz XE Team. Pro ten bude závodit sám vítěz Dakaru a mistr světa v rallye společně s největší ženskou hvězdou Dakaru současnosti Laiou Sanz.

Velmi zajímává jezdecká dvojice se sešla u týmu Abt Cupra XE. Němka Claudia Hürtgen, která startovala ve čtyřiadvacetihodinovkách v Le Mans, na Nürburgringu i v Daytoně, tvoří závodní pár se švédskou hvězdou Mattiasem Ekströmem, dvojnásobným šampionem DTM a mistrem světa v rallycrossu.

Ve startovní listině figuruje i slavný americký tým z IndyCar, IMSA a NASCAR Chip Ganassi Racing.

Kompletní dění prvního závodního víkendu budete moci sledovat prostřednictvím živých streamů na oficiálním facebooku šampionátu. První vysílání startuje v pátek v 18:00 (shakedown), v sobotu následují dvě kvalifikace (8:00, 12:00), v nedělí poté semifinále a bláznivý závod (od 8:00) a program zakončí finále (12:00).

Váš názor Další článek: Je Vettel u Astonu, aby vylepšil obraz Strolla? Surer si to nemyslí