Řím podruhé hostí formuli E, Massa si zahrál fotbal s Tottim

Šampionát formule E se poprvé během probíhající sezóny 2018/2019 přesouvá na starý kontinent, a to do Říma, kde elektrické monoposty poprvé závodily v loňském roce. Závod na italské půdě bude sedmým v pořadí v sezóně a otázkou zůstává, zda – li poznáme sedmého dalšího vítěze.
Řím podruhé hostí formuli E, Massa si zahrál fotbal s Tottim

Chtělo by se říci, že průběh páté sezóny formule E již nemůže být vyrovnanější. Šest různých závodů vyhrálo šest různých pilotů a i díky tomu je bodový rozdíl mezi prvním a šestým jezdcem celkového pořadí pouhých 10 bodů!

Mercedes na trati poprvé vyzkoušel monopost formule E

Mercedes na trati poprvé vyzkoušel monopost formule E

Na čele průběžného pořadí trůní před závodem v Římě portugalský tovární pilot BMW António Félix da Costa, který vyhrál v prosinci v Rijádu a další dvě pódiová umístění si připsal v Mexiku a v Číně. Portugalec má nyní 62 bodů. Šestý Edoardo Mortara doposud nasbíral bodů 52 (stejně jako pátý Lucas di Grassi) a zvítězil rovněž jedenkrát, a to v Hongkongu. Jeho bodová ztráta na da Costu vznikla umístěními mimo nejlepší bodovanou desítku v Saudské Arábii, v Maroku a v Číně.

Podruhé do „věčného města“

Po loňské premiéře o tomto víkendu italská metropole znovu přivítá šampionát elektrických formulí. Formule E v Římě závodí na okruhu Circuto Cittadino dell'EUR, který patří s délkou 2.87 km k nejdelším v celém kalendáři.

Pole position zde loni získal Felix Rosenqvist, dnes pilot týmu Chipa Ganassiho v IndyCar. Vítězství však již Švéd nezískal, jako první totiž v Římě v roce 2018 proťal pomyslnou cílovou pásku Sam Bird. Britský pilot Virginu letos dokázal zvítězit v Čile a rozhodně není vyloučeno, že bude v Itálii bojovat o obhajobu svého loňského triumfu.

Římský okruh pro formuli E se nachází v oblasti Esposizione Universale Roma (zkráceně EUR), která byla postavena v roce 1942 pro účely světové výstavy. Na poměry formule E dlouhý okruh nabízí 21 zatáček a jeho startovní rovinka se nachází na ulici Kryštofa Kolumba, na které se vozy otáčejí kolem Marconiho obelisku. Podobně jako na jiných dějištích závodů formule E, i v Římě E-prix startuje v jiném místě (mezi zatáčkami 12 a 13) než finišuje (mezi zatáčkami 21 a 1).

Legendy AS Řím vyzvaly piloty formule E

Formuli E v Římě doprovází bohatý doprovodný program, který odstartoval již včera, kdy se ve fotbalovém zápase utkal tým legend slavného klubu AS Řím s týmem pilotů formule E, které posílil také Giancarlo Fisichella.

Za legendy AS nastoupila místní ikona Francesco Totti, v dresu druhého mužstva se na hřišti objevil i Alejandro Agag, „duchovní otec“ elektrického šampionátu.

Zápas měl charitativní podtext, výtěžek z něj putoval na nadaci Roma Cares, kterou zaštiťuje samotný klub AS Řím. Nadace podporuje vzdělání a sport.

Kvalifikaci i závod formule E v Římě můžete sledovat zítra živě na Eurosportu 1, a to od 11:45 a od 15:45.

Foto: Pixabay

Další článek: Nejrychlejší čas zajel ve druhém tréninku Bottas. Leclerc měl problémy.

9:34 | Formule 1 uveřejnila onboard kolo z okruhu v Miami, kde se má jet už příští rok. odkaz
22. dubna | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen