Řím podruhé hostí formuli E, Massa si zahrál fotbal s Tottim

Šampionát formule E se poprvé během probíhající sezóny 2018/2019 přesouvá na starý kontinent, a to do Říma, kde elektrické monoposty poprvé závodily v loňském roce. Závod na italské půdě bude sedmým v pořadí v sezóně a otázkou zůstává, zda – li poznáme sedmého dalšího vítěze.
Řím podruhé hostí formuli E, Massa si zahrál fotbal s Tottim

Chtělo by se říci, že průběh páté sezóny formule E již nemůže být vyrovnanější. Šest různých závodů vyhrálo šest různých pilotů a i díky tomu je bodový rozdíl mezi prvním a šestým jezdcem celkového pořadí pouhých 10 bodů!

Mercedes na trati poprvé vyzkoušel monopost formule E

Mercedes na trati poprvé vyzkoušel monopost formule E

Na čele průběžného pořadí trůní před závodem v Římě portugalský tovární pilot BMW António Félix da Costa, který vyhrál v prosinci v Rijádu a další dvě pódiová umístění si připsal v Mexiku a v Číně. Portugalec má nyní 62 bodů. Šestý Edoardo Mortara doposud nasbíral bodů 52 (stejně jako pátý Lucas di Grassi) a zvítězil rovněž jedenkrát, a to v Hongkongu. Jeho bodová ztráta na da Costu vznikla umístěními mimo nejlepší bodovanou desítku v Saudské Arábii, v Maroku a v Číně.

Podruhé do „věčného města“

Po loňské premiéře o tomto víkendu italská metropole znovu přivítá šampionát elektrických formulí. Formule E v Římě závodí na okruhu Circuto Cittadino dell'EUR, který patří s délkou 2.87 km k nejdelším v celém kalendáři.

Pole position zde loni získal Felix Rosenqvist, dnes pilot týmu Chipa Ganassiho v IndyCar. Vítězství však již Švéd nezískal, jako první totiž v Římě v roce 2018 proťal pomyslnou cílovou pásku Sam Bird. Britský pilot Virginu letos dokázal zvítězit v Čile a rozhodně není vyloučeno, že bude v Itálii bojovat o obhajobu svého loňského triumfu.

Římský okruh pro formuli E se nachází v oblasti Esposizione Universale Roma (zkráceně EUR), která byla postavena v roce 1942 pro účely světové výstavy. Na poměry formule E dlouhý okruh nabízí 21 zatáček a jeho startovní rovinka se nachází na ulici Kryštofa Kolumba, na které se vozy otáčejí kolem Marconiho obelisku. Podobně jako na jiných dějištích závodů formule E, i v Římě E-prix startuje v jiném místě (mezi zatáčkami 12 a 13) než finišuje (mezi zatáčkami 21 a 1).

Legendy AS Řím vyzvaly piloty formule E

Formuli E v Římě doprovází bohatý doprovodný program, který odstartoval již včera, kdy se ve fotbalovém zápase utkal tým legend slavného klubu AS Řím s týmem pilotů formule E, které posílil také Giancarlo Fisichella.

Za legendy AS nastoupila místní ikona Francesco Totti, v dresu druhého mužstva se na hřišti objevil i Alejandro Agag, „duchovní otec“ elektrického šampionátu.

Zápas měl charitativní podtext, výtěžek z něj putoval na nadaci Roma Cares, kterou zaštiťuje samotný klub AS Řím. Nadace podporuje vzdělání a sport.

Kvalifikaci i závod formule E v Římě můžete sledovat zítra živě na Eurosportu 1, a to od 11:45 a od 15:45.

Foto: Pixabay

Diskuze (2) Další článek: Nejrychlejší čas zajel ve druhém tréninku Bottas. Leclerc měl problémy.
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00