Ricciardo si poškodil křídlo, Verstappen Jezdcem dne

Ricciardo si poškodil křídlo, Verstappen Jezdcem dne

Jezdci Red Bullu Max Verstappen a Daniel Ricciardo po startu z konce startovního pole obsadili ve Velké ceně Ruska vozů formule 1 pátou a šestou pozici.

Ricciardo s Verstappenem byli penalizováni za nasazení nadlimitního počtu komponent pohonné jednotky a za výměnu převodovky ve svém voze, do závodu tak odstartovali až z osmnácté a devatenácté pozice.

Hned od startu se však oba probojovávali pořadím, přičemž Verstappen postupoval rychleji. Po dvou kolech byl dvanáctý a po osmi kolech už byl pátý za jezdci Mercedesu a Ferrari. Ricciardo byl při postupu vpřed pomalejší, když se do nejlepší desítky dostal v devátém kole.

Na jeho pomalejším postupu se podepsal také incident z prvního kola, při kterém úlomky vozů poškodily jeho přední křídlo, které mu mechanici vyměnili až při zastávce v boxech ve 39. kole.

„První kolo bylo trochu divoké a bylo tam pár věcí, na které se znovu podívám a pokusím se je příště udělat lépe. V osmé zatáčce spolu bojovaly dva vozy a když jsem je chtěl předjet, najel jsem na nečistoty a vyjel z tratě, což mě stálo pozice. Pak jsem se pokusil využít vzduchového pytle asi za mclarenem, když jsem z něj ale vyjel, trefil jsem nějaké úlomky a poškodil si přední křídlo,“ popsal Ricciardo.

„Pak to bylo trochu klidnější a byl jsem v závodě docela osamocen. Páté a šesté místo bylo zřejmě to nejlepší, čeho jsme po startu z konce pole dnes mohli dosáhnout. Ačkoliv jsme měli lepší rychlost, myslím, že jsme udělali dobře, že jsme si vybrali penalizace a Suzuka, Austin a Mexiko pro nás budou lepší,“ dodal Australan.

Verstappen oslavil narozeniny pátým místem

Verstappen, který dnes oslavil 21. narozeniny, stejně jako jeho týmový kolega Ricciardo startoval na měkké směsi pneumatik, zatímco jezdci z čela závodu startovali na ultraměkké směsi. Díky jejich vyšší životnosti vydržel Verstappen na trati 43 kol, než poprvé zamířil k mechanikům a do cíle dojel na ultraměkké směsi.

Nizozemec se poté, co jezdci startující na ultraměkké a hyperměkké sadě pneumatik zajeli do boxů, dostal do vedení, kde vydržel až do své zastávky. Po ní se na trať vrátil na páté pozici čtrnáct sekund za čtvrtým Kimim Räikkönenem.

Ani s čerstvějšími pneumatikami se mu však nepodařilo náskok Fina stáhnout a dojel tak pátý. Nizozemec se za svůj výkon stal Jezdcem dne.

„Dostat se po startu zezadu na páté místo je velmi dobrý výsledek. Měl jsem dobrý start, první kolo a dostávali jsme se polem snadněji, než jsme očekávali, zároveň jsem se dobře staral o pneumatiky. Na startu to bylo trochu zrádné, protože Pierre (Gasly) přede mnou zůstal stát a já ho musel objet. Ve druhé zatáčce jsme si pak dávali pozor, abychom neměli žádný kontakt a po osmi kolech jsme byli pátí a stále v boxovém okně Ferrari a Mercedesu,“ řekl Verstappen.

„Když zajeli do boxů, nemohli mě předjet. Nečekaně jsem byl na čele závodu a dokázal jsem je za sebou udržet, což ukazuje, že i na starých pneumatikách jsme měli opravdu dobrou rychlost. Strategie byla správná, protože měkká sada pneumatik byla jedinou volbou, abychom v závodě vydrželi co nejdéle. Užil jsem si to tu a toto je na mé narozeniny dobrý výsledek,“ dodal.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Doporučujeme

Články odjinud