Ricciardo si kvalifikaci užil, Verstappena trápila teplota pneumatik

Daniel Ricciardo, který po pěti letech u Red Bullu odchází z týmu a od příští sezóny bude působit u továrního týmu Renault, v poslední letošní kvalifikaci porazil svého týmového kolegu Maxe Verstappena a do Velké ceny Abú Dhabí vozů formule 1 odstartuje z páté pozice.
Ricciardo si kvalifikaci užil, Verstappena trápila teplota pneumatik

Stejně jako před ním startující jezdci Mercedesu a Ferrari vyrazí do posledního závodu sezóny Ricciardo na ultraměkké směsi pneumatik. V Q3 pak na nejrychlejšího Lewise Hamiltona ztratil 607 tisícin sekundy.

„Dnešek byl rychlý a zábavný, kvalifikaci jsem si užil. Myslel jsem, že jsem porazil Kimiho (Räikkönena) v boji o čtvrté místo, ale on mě o půl desetiny překonal. Se čtvrtou pozicí bych byl spokojenější než s pátou, ale přes Q2 jsme prošli na ultraměkké sadě, což byl náš cíl,“ pochvaluje si Ricciardo.

„Je tam velký rozdíl, mezi ultraměkkou a hyperměkkou možná jedna sekunda, takže jsme na ultraměkké potřebovali zajet více méně perfektní kolo, abychom se dostali z Q2. Bylo to velmi těsné a já byl na desátém místě, ale tým rozhodl o přerušení toho pokusu a my prošli. Můj první pokus v Q3 byl dobrý a zdálo se, že jsme blízko, ale oba mercedesy a ferrari se zlepšily. Páté a šesté místo na papíře nevypadá tak výjimečně, ale ztráta je malá a my jsme konkurenceschopní,“ věří Australan.

„Měli jsme slušnou závodní rychlost a degradace snad u nás bude lepší než u Ferrari a Mercedesu a my můžeme tlačit. Budu startovat za dvěma ferrari, která mi v tuto chvíli stojí v cestě za stupni vítězů, takže se pokusím před ně co nejrychleji dostat. Náš vůz byl po celý víkend silný, hlavně v posledním sektoru, takže bojuji o stupně vítězů.“

Nespokojený Verstappen

Max Verstappen obsadil v kvalifikaci šesté místo. S kvalifikací však není spokojen, jelikož měl problém s teplotou pneumatik.

„Nejsem příliš spokojen s tím, jak probíhala kvalifikace. Po prvních pokusech v Q3 jsem věděl, že musíme snížit teplotu pneumatik, abychom zlepšili jejich přilnavost. Zkusili jsme to pro poslední pokus, ale bohužel byly (teploty) stále příliš vysoké. Kvůli tomu jsem přerušil svůj pokus, protože jsem tam jen klouzal, hlavně v posledním sektoru,“ popsal Verstappen.

„Vyvážení vozu nebylo tak dobré jako v předchozích kvalifikacích, nebyl jsem schopen v tom kole dostat to, co jsem chtěl. Startovat na hyperměkké směsi nebylo původně v plánu, ale mohlo by to být zajímavé, když budu na odlišné směsi pneumatik než ostatní. Bude potřeba dobrá strategie a trocha štěstí, abych byl zítra na čele. Naše závodní rychlost znovu vypadá dobře, takže udělám maximum, abych se dostal na stupně vítězů.“

Foto: Getty Images / Will Taylor-Medhurst

Další článek: Jedno z mých nejlepších kol v kariéře, raduje se sedmý Grosjean

14:09 | Padlo rozhodnutí.... v Imole se tento víkend pojede nakonec bez diváků.
12:50 | Pierre Gasly potvrzen v týmu AlphaTauri pro rok 2021.
9:35 | Mercedes a Aston Martin budou více spolupracovat, což se určitě promítne i ve F1. Mercedes navýší podíl v Astonu na 20 %. Ten získá přístup k technologiím elektrických pohonů.
27. října | Kvůli dvoudennímu víkendu v Imole se musela měnit pravidla a další věci. Méně bude i pneumatik. Místo 13 sad jen 10: dvě sady tvrdých, dvě střední a šest měkkých. Tři sady musí být po tréninku vráceny.

GP Emilia Romagna

Sobota 31. října 2020
Trénink 10.00–11.30
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 1. listopadu 2020
Závod 13.10