Reverzní rošt zřejmě nebude. Proti je také McLaren

Reverzní rošt, který chce formule 1, v příštím roce zřejmě zaveden nebude.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Reverzní rošt zřejmě nebude. Proti je také McLaren  | Foto: Getty Images / Peter Fox

Formule 1 by chtěla v příštím roce zavést reverzní rošt. Do sobotního krátkého kvalifikačního závodu by jezdci startovali v opačném pořadí, než v jakém jsou aktuálně v šampionátu. Sprint by určil pořadí pro start nedělního závodu. Pro ale musí být v nové komisi 28 z 30 hlasů, což znamená, že i když bude FIA (10 hlasů) a FOM (10 hlasů) pro, musí se najít alespoň osm týmů, které také zvednou ruku. Proti je dlouhodobě Mercedes, nejspíše také Racing Point a nově i McLaren.

„Z pozice McLarenu je to pro nás docela jasné,“ řekl Seidl. „Formule 1 by měla být šampionátem, kde každý pracuje podle stejných pravidel a nejlepší tým s nejlepším vozem a s nejlepším jezdcem je na konci kvalifikace vpředu. Pokud v neděli jde všechno dobře, tak je také vpředu a vyhraje závod. Proto absolutně nepodporujeme myšlenku zavádění reverzních roštů.“

„Jednoduše musíme přijmout a respektovat to, co Mercedes udělal za poslední dva roky, aby si vybudoval tuto dominanci. Zaslouží si tam být, protože odvádějí tu nejlepší práci.“

Seidl věří, že změny pro rok 2022 nabízejí lepší příležitost ke zlepšení úrovně závodění a bez zavedení „umělých“ prvků.

Nutno říct, že myšlenku reverzních roštů nepodporují ani jezdci – snad žádný se nevyjádřil jasně pro. Argumenty jsou podobné jako v případě Seidla – vyhrát má ten nejlepší. Proti jsou dokonce i jezdci Williamsu, kteří by v případě reverzního roštu startovali vpředu. George Russell řekl, že by si pak připadal jako hlupák. 

Další článek: Stroll očekává, že vůz bude v příštím roce zelený

20:24 | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.
19:18 | Ještě to není oficiální, ale podle The Times bude Turecko vyřazeno z červeného britského seznamu, což znamená pro britské zaměstnance týmů a F1 mírnější režim po návratu. GP Turecka by se tak na začátku října měla konat.
15. září | Šéf Astonu Martin Otmar Szafnauer odmítl spekulace o neshodách a třenicích se Sebastianem Vettelem jako 100 % nesmysl. Vettel má být brzy potvrzen také pro příští rok.
15. září | Dokument o Schumacherovi je už na Netflixu. Celkem ve 190 zemích a 30 jazycích a to včetně češtiny.