René Rast se vrací do DTM, u Abta se potká se švýcarským talentem | Foto: Abt Motorsport

Foto: Abt Motorsport

René Rast se vrací do DTM, u Abta se potká se švýcarským talentem

Šampionát DTM letos čeká druhá sezona s vozy GT3. Na rozdíl od té úvodní už ve startovní listině nebude chybět trojnásobný šampion prestižního seriálu René Rast.

Minulý rok se chtěl jako tovární pilot Audi plně soustředit na své angažmá ve formuli E, odchod německé značky z elektrického seriálu mu však dal šanci pro návrat do DTM. A tu René Rast využil.

Německý závodník bude pochopitelně nadále hájit barvy Audi, v sezoně 2022 bude závodit s vozem R8 LMS Evo II týmu Abt Sportsline. V německém šampionátu tak pětatřicetiletý Rast přechází ke konkurenci, v letech 2017 až 2020 ještě v minulé éře totiž závodil pro tým Rosberg.

„Co se týče DTM, tak jeho kvality jsme poznali jako jeho soupeři. Více jsme se poznali ve formuli E, kde jsme v minulé sezoně jeho schopnosti docenili ještě více,“ uvedl v tiskové zprávě šéf týmu Abt Sportsline Thomas Biermaier.

Rast přišel do DTM už jako zkušený pilot před sezonou 2017 a hned ve své nováčkovské sezoně se stal šampionem. O rok později mu obhajoba utekla jen o čtyři body, ale chuť si spravil hned v následující sezoně, kdy opět slavil titul mistra. Potřetí se šampionem stal v roce 2020.

Se třemi mistrovskými tituly, 24 vítězstvími, 20 kvalifikačními triumfy, 14 nejrychlejšími koly závodů a se ziskem 1113 bodů se René Rast stal nejúspěšnějším pilotem Audi v DTM během pouhých čtyř let. V historických statistikách má rodák z Mindenu stejně titulů jako Klaus Ludwig. Víckrát byl šampionem pouze Bernd Schneider.

„Z návratu do DTM po roční pauze mám velkou radost. Nikdy jsem neztratil svoji touhu závodit v tomto seriálu. Loni Audi chtělo, abych se plně soustředil na formuli E, nicméně několikrát jsem navštívil víkendy DTM a líbilo se mi, co jsem tam viděl,“ uvedl Rast pro web Abt Sportsline.

Angažmá u Audi a týmu Abt v DTM bylo pro Rasta jasnou volbou ještě z dalšího důvodu.

„Budu pracovat téměř s totožným týmem, jaký jsem kolem sebe měl ve formuli E. Zůstane mi stejný inženýr, stejný šéfmechanik a také někteří mechanici. Jsme opravdu skvěle sehraný tým.“

Jedním z Rastových týmových kolegů bude Kelvin van der Linde, který pro Abt Sportsline závodil již loni. Jihoafričan obsadil v šampionátu třetí místo po velmi kontroverzním finále sezony na Norisringu, kde způsobil nehodu se žhavým kandidátem na titul Liamem Lawsonem. Šampionem se nakonec překvapivě stal Maximilian Götz s Mercedesem.

„V minulých sezonách DTM jsme několikrát těsně ztratili jezdecký titul. S takto silnou jezdeckou dvojicí můžeme mít jen jediný cíl – dostat vítěznou trofej k nám do Kemptenu,“ řekl Hans-Jürgen Abt.

Místo Flörsch švýcarský supertalent

V sezoně 2022 nasadí stáj Abt Sportsline celkem tři vozy R8 LMS Evo II, sedačka už však nezbyla na Němku Sophii Flörsch. Jednadvacetiletá rodačka z Grünwaldu letos v DTM závodit nebude.

K Abtovi naopak přichází mladý závodník. Před pěti lety debutoval v ADAC GT Masters v pouhých šestnácti letech, minulý rok už v tomto šampionátu slavil mistrovský titul společně s parťákem z posádky Christopherem Miesem. Třetím jezdcem Hanse-Jürgena Abta pro tuto sezonu je Ricardo Feller.

„Už dlouho jsem měl sen závodit v DTM. Je skvělé, že se tento sen stává realitou u týmu Abt Sportsline. Jsem si vědom toho, že rok 2022 bude výzva. I bez ohledu na mé týmové kolegy bude letošní konkurence celkově na ještě vyšší úrovni než loni,“ řekl jednadvacetiletý Švýcar pro týmový web.

Kromě Hanse-Jürgena Abta nasadí vozy Audi do této sezony i stáj Rosberg, kde se očekává dvojice pilotů.

Nejširší zastoupení zřejmě devíti vozů bude mít ve startovním poli Mercedes, který budou reprezentovat týmy GetSpeed, GruppeM Racing, HRT, Mücke Motorsport a Winward.

Dalším rokem bude pokračovat spolupráce stájí Red Bull a AlphaTauri se značkou Ferrari, které poměří síly s velký rivalem. Čtyři tovární vozy Lamborghini nasadí do šampionátu tým Grasser Racing.

Kompletní sezony DTM se letos zúčastní vozy Porsche 911 GT3 R. Tým Bernhard už jako jezdce potvrdil Rakušana Thomase Preininga, dvě volné sedačky poté zaplní stáj SSR Performance.

První závodní víkend je na programu od 30. dubna do 1. května na portugalské trati v Portimau.

Doporučujeme

Články odjinud