Renault se v důsledku změny pravidel obává ztráty přítlaku

Po Valencii, kde FIA zakázala změny mapování motoru mezi kvalifikací a závodem, přichází na Silverstone v platnost další omezení.
Renault se v důsledku změny pravidel obává ztráty přítlaku

Už o nadcházejícím víkendu začne platit nové pravidlo týkající se omezení foukání difuzorů výfukovými plyny v době, kdy jezdec nesešlápne plynový pedál. Všeobecně se má za to, že se celé startovní pole zpomalí zhruba o půl sekundy na kolo. Nejen odborníci, ale také inženýři jednotlivých týmů se navzájem předhánějí v prohlášeních, kdo tímto omezením utrpí nejvíce.

Ferrari, McLaren a ostatní doufají, že tato technická restrikce zpomalí Red Bull a umožní jim znovu se vrátit do boje o titul. Nicméně Adrian Newey je toho názoru, že nejvíce postiženými týmy budou ty, které mají na svých vozech extremní řešení výfukového potrubí. Jedním takovým je Renault, který směřuje své výfuky před bočnice. Neweyho slova nyní potvrdil technický šéf týmu z Enstone James Allison.

“Samozřejmě doufám, že se Adrian mýlí. Jaký efekt bude mít toto pravidlo, si budeme muset počkat až na Silverstone. Pochopitelně jsme v továrně již provedli nějaké testy, abychom lépe porozuměli, co to obnáší. Zjistili jsme, že na vyvážení vozu změny nebudou mít téměř žádný vliv. Víme také, kolik přítlaku ztratíme. Chybí nám však porovnání s ostatními týmy. Možná na tom ale budeme o něco hůře v porovnání s konkurencí,“ prozradil.

I přes některé spekulace Allison odmítá, že by za tímto pravidlem byla snaha FIA zpomalit některé týmy a ovlivnit šampionát, který by se stal více vyrovnaným. “Zastávám názor, že by pravidla měla zůstat neměnná po celou sezonu. V minulosti jsem to zažil už několikrát. Na začátku roku to vypadá, že je vše v pořádku, aby se později ukázalo, že tomu tak není. Nemyslím si však, že by to bylo speciálně cílené proti některým týmům. Koneckonců pravidla jsou stejná pro všechny. Ať chceme, nebo ne, musíme se s tím vyrovnat,“ uzavřel.

Další článek: Hamilton: Bude to jeden z nejnapínavějších závodů na Silverstonu

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton