Renault se kvůli omezení foukání difuzorů obrátil na FIA

Red Bull a Renault se nedokáží jen tak smířit se změnou aplikace pravidel, která omezuje foukání difuzorů. Francouzi žádají vysvětlení od FIA.
Renault se kvůli omezení foukání difuzorů obrátil na FIA

Od víkendu v Británii platí výrazné omezení foukání výfukových plynů do difuzoru, když jezdec nemá sešlápnutý plynový pedál. "Nejdůležitější je, aby se to řešilo nestranně. Může to mít významné dopady," uvedl šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner pro BBC.

V technologii foukání difuzorů jsou průkopníky právě Red Bull a Renault. "Části vozu jsme optimalizovali kolem toho, a když se změnila pravidla, mělo to významné dopady," pokračoval Horner.

Renault se cítí víc dotčený než ostatní, proto žádá po FIA vysvětlení této změny. "Nejdůležitější je, aby byl přístup rovnocenný ke všem dodavatelům motorů. Výrobci motorů jednají s FIA," potvrdil Horner. "Tohle bylo zavedeno jen kvůli stížnostem ostatních týmů."

Renault se dlouhodobě brání tím, že foukání difuzoru mimo akceleraci je vlastně důsledkem funkce, která má zajistit spolehlivost motoru. Francouzský agregát totiž využívá tak zvané studené foukání, kdy motorem a výfuky protahuje vzduch, kterým chladí tyto komponenty. Zatímco třeba Mercedes používal tak zvané horké foukání, které vzniká zpožděným zapalováním, v jehož důsledku palivo hoří ve výfukových ventilech a ne ve válcích.

"Je třeba se podívat na primární efekt zpožděného zapalování. My ho nepoužíváme, nikdy jsme to nedělali, ale pouštění vzduchu do motoru chladilo výfukové ventily kvůli spolehlivosti. Renault to dělal roky," dodal Horner.

Další článek: Tým Ferrari se přejmenoval, vypustil ze svého názvu cigarety

17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.
11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen