Renault překvapilo, že McLaren letos nebyl jeho soupeřem

Pro tým Renault bylo překvapením, že hlavním soupeřem v letošní sezóně formule 1 mu nebyl McLaren, ale tým Haas.
Renault překvapilo, že McLaren letos nebyl jeho soupeřem

Když McLaren ukončil spolupráci s Hondou a jeho novým dodavatelem pohonných jednotek se stal Renault, velké množství odborníků očekávalo, že tým z Wokingu bude bojovat o umístění na stupních vítězů nebo o vítězství. To však McLarenu nedovolily problémy s aerodynamikou vozu MCL33 a nejlepším výsledkem týmu tak bylo páté místo Fernanda Alonsa v Austrálii.

Hlavním soupeřem Renaultu v boji o čtvrté místo v Poháru konstruktérů se tak stal tým Haas. 

„Upřímně řečeno, byla tu jistá překvapení, ale také frustrace,“ řekl pro Motorsport.com šéf Renaultu Cyril Abiteboul.

„Jsem překvapen, že jsme většinu sezóny bojovali proti Haasu, když jsem očekával, že to bude proti McLarenu. Vzpomeňte si na minulý rok, kdy jsme oznamovali McLaren. Všichni mi říkali 'jsi šílený, budete poraženi vašimi zákazníky'. A nakonec jsme byli blízko tomu, aby nás porazil tým, který je nový, mladý, mladší než my,“ dodal.

Renault musí s novými pravidly dosáhnout pokroku, říká Hülkenberg

Renault musí s novými pravidly dosáhnout pokroku, říká Hülkenberg

Abiteboul je však spokojen s prací, kterou jeho tým letos udělal. Během zimní přestávky však chce věnovat čas analýze jeho výkonnosti.

„Myslím, že to byla dobrá sezóna a můžeme si být jisti zlepšením, které tým dělá. Neměli bychom podceňovat úsilí a úspěch, kdy jsme se během tří sezóny posunuli z devátého na čtvrté místo (v Poháru konstruktérů),“ připomíná Abiteboul.

„Nejsem dobrý v historii, ale nemyslím si, že by některý tým v moderní historii, a museli byste jít celkem daleko do historie, dosáhl takového zlepšení.“

Největším úkolem Renaultu v sezóně 2019 bezpochyby bude stáhnout propastnou ztrátu na nejlepší tři týmy Mercedes, Ferrari a Red Bull.

„Je tam velká, velká ztráta na nejlepší týmy, která nás znepokojuje. Když se ale podívám na rychlost našeho vývoje v továrně a obzvlášť v přípravách na příští rok jak z pohledu šasi, tak motoru, tak říkám, proč ne? Je to možné,“ věří Abiteboul.

Pomoci stáhnout ztrátu Renaultu se bude snažit také pilot Daniel Ricciardo, který do týmu přichází z Red Bullu. Jeho týmovým kolegou bude Nico Hülkenberg.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Mercedes Bottasovi důvěřuje, pro rok 2020 má však šanci i Ocon

10:57 | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00