Renault překvapilo, že McLaren letos nebyl jeho soupeřem

Pro tým Renault bylo překvapením, že hlavním soupeřem v letošní sezóně formule 1 mu nebyl McLaren, ale tým Haas.
Renault překvapilo, že McLaren letos nebyl jeho soupeřem

Když McLaren ukončil spolupráci s Hondou a jeho novým dodavatelem pohonných jednotek se stal Renault, velké množství odborníků očekávalo, že tým z Wokingu bude bojovat o umístění na stupních vítězů nebo o vítězství. To však McLarenu nedovolily problémy s aerodynamikou vozu MCL33 a nejlepším výsledkem týmu tak bylo páté místo Fernanda Alonsa v Austrálii.

Hlavním soupeřem Renaultu v boji o čtvrté místo v Poháru konstruktérů se tak stal tým Haas. 

„Upřímně řečeno, byla tu jistá překvapení, ale také frustrace,“ řekl pro Motorsport.com šéf Renaultu Cyril Abiteboul.

„Jsem překvapen, že jsme většinu sezóny bojovali proti Haasu, když jsem očekával, že to bude proti McLarenu. Vzpomeňte si na minulý rok, kdy jsme oznamovali McLaren. Všichni mi říkali 'jsi šílený, budete poraženi vašimi zákazníky'. A nakonec jsme byli blízko tomu, aby nás porazil tým, který je nový, mladý, mladší než my,“ dodal.

Renault musí s novými pravidly dosáhnout pokroku, říká Hülkenberg

Renault musí s novými pravidly dosáhnout pokroku, říká Hülkenberg

Abiteboul je však spokojen s prací, kterou jeho tým letos udělal. Během zimní přestávky však chce věnovat čas analýze jeho výkonnosti.

„Myslím, že to byla dobrá sezóna a můžeme si být jisti zlepšením, které tým dělá. Neměli bychom podceňovat úsilí a úspěch, kdy jsme se během tří sezóny posunuli z devátého na čtvrté místo (v Poháru konstruktérů),“ připomíná Abiteboul.

„Nejsem dobrý v historii, ale nemyslím si, že by některý tým v moderní historii, a museli byste jít celkem daleko do historie, dosáhl takového zlepšení.“

Největším úkolem Renaultu v sezóně 2019 bezpochyby bude stáhnout propastnou ztrátu na nejlepší tři týmy Mercedes, Ferrari a Red Bull.

„Je tam velká, velká ztráta na nejlepší týmy, která nás znepokojuje. Když se ale podívám na rychlost našeho vývoje v továrně a obzvlášť v přípravách na příští rok jak z pohledu šasi, tak motoru, tak říkám, proč ne? Je to možné,“ věří Abiteboul.

Pomoci stáhnout ztrátu Renaultu se bude snažit také pilot Daniel Ricciardo, který do týmu přichází z Red Bullu. Jeho týmovým kolegou bude Nico Hülkenberg.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (54) Další článek: Mercedes Bottasovi důvěřuje, pro rok 2020 má však šanci i Ocon
18:00 | Dobrá zpráva: F1 bude vysílat živě první předsezónní testy. Špatná zpráva: V rámci F1TV, která není v ČR dostupná.
15:33 | Takhle si McLaren představuje F1 budoucnosti odkaz
22. ledna | Zdá se, že Ticktum má smůlu. Účastní se zimní asijské F3, ale body za super licenci podle Autosportu nedostane. FIA totiž požaduje, aby měla série alespoň 5 závodů a tato má jen 3.
22. ledna | Kuan-jü Čou bude vedle závodění ve F2 pracovat jako vývojový jezdec Renaultu. Čínský závodním prošel Jezdeckou akademií Ferrari.