Rekordní počet mistrů světa na startu letošní sezony

Stále častěji můžeme slýchat kritiku najímání platících jezdců. Na druhou stranu ale letos čtvrtinu startovního pole zaberou mistři světa, což je historický rekord a samo o sobě výborné lákadlo pro fanoušky.
Rekordní počet mistrů světa na startu letošní sezony

Ještě před stručným výčtem, kteří to mistři volantu letos budou brázdit okruhy formule 1 si můžeme položit otázku, zda vlastně máme právo finančně hůře zabezpečené týmy pranýřovat za to, že dávají přednost pilotům s naditou peněženkou. Platící jezdci se ve formuli 1 objevovali ve větší či menší míře od jejího počátku. A pak, pokud bychom je ve startovním poli neměli, rozhodně bychom na startu neviděli čtyřiadvacet formulí. Mimo týmů zadní a střední části pole jsou tu ale také stálice okupující jeho špičku, a ty si mohou dovolit za slušné peníze zaplatit ty nejnablýštěnější hvězdy, které již na svém kontě mají jeden a více titulů mistra světa. Pojďme nanosit trochu dříví do lesa a připomenout si, které jezdce máme na mysli.

Sebastian Vettel

Nejmladší dvojnásobný mistr světa v historii a hlavní favorit sezony 2012. Na přezdívku Baby Schumi se již prakticky zapomnělo, neboť Vettel dokázal i ve svém nízkém věku vyrůst v jezdce světové extratřídy. Jeho největší starostí v loňské sezoně nebyli ani tak ostatní jezdci, jako spíše přepisování historických tabulek. Vítězný Vettelův ukazováček, který se stal jedním z jeho trademarků, dokáže odpůrce rozpálit do běla. Zda ho budeme vídat stejně často jako loni, záleží především na soupeřích. Očekává se, že i letos Adrian Newey postavil vůz, jenž by měl Red Bullu pomoci na příčky nejvyšší.

Jenson Button

Průběh kariéry tohoto dvaatřicetiletého jezdce s profesorsky uhlazeným jezdeckým stylem patrně vzešel z pera filmového scénáristy.  Když Honda v roce 2008 oznámila, že ruší svůj tým, měl Button namále a mohl jen doufat, že stáj z Brackley nalezne nového kupce. Stal se jím sám Ross Brawn. Tým Brawn GP tak vznikl pouhých několik týdnů před začátkem sezony 2009. Motory obstarával Mercedes. Už v testech se Brawn postaral o pořádné pozdvižení, neboť jeho vozy byly na první pohled extrémně rychlé. Když v Austrálii Button s Barrichellem získali double v kvalifikaci i v závodě, hledali mnozí oční bulvy po podlaze. Zejména v první polovině sezony byl tým i Button ve skvělé formě. Stále se lepšící Vettel už mu titul nedokázal vzít. Obrovský obrat v Buttonově kariéře potvrdil i pozdější přestup k McLarenu, kde dál pracuje na upevňování své image top jezdce. V tom mu mimo jiné pomohla i loňská porážka Lewise Hamiltona.

Lewis Hamilton

Ďábelsky rychlý i horkokrevný pilot, jenž je prakticky od začátku své kariéry úzce spjat se stájí McLaren. V mládežnických závodních kategoriích vyhrál, co se dalo. Když v roce 2007 dostal od McLarenu příležitost nastoupit do formule 1, chopil se jí se vší vervou a bez špetky respektu ke kolegovi Fernandu Alonsovi. Svůj první rok završil ziskem titulu vicemistra, když o titul přišel až v samotném posledním závodě v Brazílii. Na stejném místě se o rok později znovu postaral o infarktové okamžiky, když o jediný bod o první místo v šampionátu obral místního miláčka Felipeho Massu. Když je Hamilton v dobrém rozpoložení, není radno ho podceňovat.  

Fernando Alonso

Byl to právě španělský supertalent, jenž dokázal ukončit éru Michaela Schumachera a týmu Ferrari. S týmem Renault vytvořil v letech 2005 a 2006 vítěznou kombinaci, jež získala titul mezi jezdci i týmy. Španělův temperament se v McLarenu o sezonu později příliš dobře neuchytil, a tak následoval návrat k Renaultu. V roce 2010 se stal hlavní zbraní týmu Ferrari, kde by podle svých slov rád zůstal až do konce své kariéry ve formuli 1. O Alonsovi je známo, že dokáže vůz dovést na samou hranici jeho možností. Nezřídka bývá označován za nejkomplexnějšího jezdce současného jezdeckého pole.

Michael Schumacher

Za Michaela Schumachera nejspíše nejlépe hovoří čísla. Zaujímá první příčku prakticky ve všech důležitých statistikách, z nichž tu nejdůležitější, tedy počet titulů mistra světa, ještě hezkých pár let nikdo nebude moci překonat. Letos to bude již jedenadvacet let od doby, kdy Schumacher poprvé závodil ve formuli 1. A díky svému talentu, zarputilosti, nekompromisnosti a také ohromné píli na trati i mimo ni se právem řadí k největším osobnostem světového motosportu. Úspěchy z působení v Benettonu a zejména ve Ferrari již pravděpodobně nenapodobí, poslední dva roky byly paradoxně (nepočítáme-li neúplnou sezonu 1991) nejméně úspěšné v Schumiho kariéře.

Kimi Räikkönen

Existují sportovci, kteří mají pro své živobytí nadělen talent od boha, který jim dovoluje uspět i s minimem zkušeností. Mezi ně můžeme řadit právě Kimiho Räikkönena, který v roce 2001 s minimem závodů ve formulových vozech na kontě díky Peterovi Sauberovi naskočil rovnou do formule 1 (někteří kritici dokonce poukazovali na to, že by Icemanovi neměla být udělena superlicence). O rok později již nahradil Miku Häkkinena u McLarenu. V letech 2003 a 2005 byl blízko zisku titulu mistra světa, avšak brzdily ho četné technické potíže jeho rychlých, avšak zoufale nespolehlivých monopostů. Co se nepoštěstilo u McLarenu, vyšlo hned první rok u Ferrari – Räikkönen se stal mistrem světa v sezoně 2007. Po roce 2009 byl ve Ferrari nahrazen Alonsem, a tak se Fin rozhodl zařádit si v jiných motoristických disciplinách, zejména v rally.

Další článek: Rozkladu FOTA budeme jednoho dne litovat, předpovídá Brawn

23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
21:14 | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz
11. června | McLaren od roku 2022 vstoupí do série Extreme E.
11. června | Otec Antonia Giovinazziho Vito řekl pro La Gazzetta dello Sport, že jeho syn v minulosti dostal nabídku od Mercedesu. Měl se stát třetím jezdcem Mercedesu ve F1 a jezdit v DTM. „Ale má rudé srdce a udělal volbu, kterou považoval za správnou.“