Red Bull znovu odmítl, že by porušil Dohodu o omezení zdrojů

V době, kdy Red Bull Racing může obhájit vítězství v poháru jezdců, se objevila zpráva, že nedodržel Dohodu o omezení zdrojů. Byla ale falešná.
Red Bull znovu odmítl, že by porušil Dohodu o omezení zdrojů

O tom, že tým mistrů světa překročil v roce 2010 limity dané Dohodou o omezení zdrojů (RRA), se spekulovalo už na začátku roku. Tento týden se ovšem objevily zprávy, že nesrovnalosti ve výkazech Red Bullu objevila konzultantská firma Capgemini. Jednalo se ale o falešné obvinění.

"Není to pravda, vůbec to není pravda," reagoval šéf týmu Christian Horner. "Dohodli jsme se na rámci a dodrželi ho. Hotovo! Pracovali jsme v rámci RRA, v rámci existujících pravidel. Ušetřilo nám to peníze, peníze týmu. Důsledkem úspěchu bohužel také je, že lidé po vás házejí kameny."

Ve skutečnosti totiž Capgemini ani nezkoumala, jestli týmy dodržují dohodnuté limity. "Capgemini udělala srovnávací studii, zaměřila se na metodiky a jejich používání," vysvětlovala ředitelka Sauberu Monisha Kaltenbornová. "V žádném případě jsme se nesnažili kontrolovat dodržování RRA, takový mandát neměla."

"Cílem bylo zjistit, jak interpretujete a využíváte pravidla. To, co napíšete do smlouvy, se dá vždy interpretovat různě, to byla ta myšlenka, která za tím stála."

Zpráva Capgemini se zabývala několika týmy - McLarenem, Ferrari, Mercedesem, Red Bullem Racing a Sauberem. U žádného z nich neshledala žádné nedostatky. Kaltenbornová ovšem přiznala, že FOTA chce doladit jisté věci, podle Autosportu se to týká pravidel pro používání aerodynamických tunelů.

"Podle toho, co víme, tak jsou tam jedna nebo dvě záležitosti, které bychom měli prodiskutovat v rámci Asociace týmů formule 1, jakmile nám budou prezentovány," dodala.

Týmy uzavřely Dohodu o omezení zdrojů v roce 2009 a jejím prostřednictvím se chtějí dostat na úroveň nákladů z 90. let, jak požadovaly podmínky míru s FIA. Dohoda omezuje zdroje ve třech hlavních oblastech: aerodynamice, počtu zaměstnanců a externích výdajích.

Diskuze (13) Další článek: Barrichello stále touží zůstat u Williamsu, ale soupeří s Räikkönenem