Red Bull vyrovnání pohonných jednotek v roce 2017 příliš nevěří

Vedení formule 1 tlačí ceny dolů a snaží se dostat motory na podobnou úroveň.
Red Bull vyrovnání pohonných jednotek v roce 2017 příliš nevěří

Red Bull se dívá skepticky na změny pro rok 2017, které mají vyrovnat pohonné jednotky jak výkonnostně, tak cenově.

Dodavatelé motorů F1, FIA a držitel komerčních práv Bernie Ecclestone se dohodli na plánu, který má za cíl do roku 2018 snížit ceny pohonných jednotek o 4 miliony eur a zajistit jejich výkonnostní srovnání do tří desetin sekundy.

Navzdory tomu, že většina týmů s takovým plánem souhlasí, Red Bull hlasoval proti, neboť se domnívá, že návrh není garancí zmiňovaných výsledků.

„Alespoň je to krok správným směrem, ale jako vždy jsou klíčové detaily,“ řekl poradce Red Bullu Helmut Marko.

„Cena, od které by se zlevnění mělo počítat, nebyla pevně stanovena. Máme tu rozpětí cen motorů od 16 milionů eur až po 28 milionů. To je jeden problém.

Dále je to dost otevřené v tom, jak bude (výkonnostní) konvergence probíhat. Pokud se skutečně dokážeme udržet ve třech desetinách sekundy, jak bylo spočítáno, pak je to v pořádku. Ale nezdá se, že by tohle bylo něčím garantováno.

Dalším problémem je samozřejmě to, že musíme mít někoho, kdo nám bude motory dodávat, ať se stane cokoliv, jelikož nezávislý motor už je definitivně mimo hru.“

Marko však věří, že pokud by pohonné jednotky skutečně byly rozdílné maximálně o tři desetiny sekundy (pro referenci byl stanoven okruh v Barceloně), pak je Red Bull schopen případnou ztrátu dohnat díky šasi.

„Pokud ztráta nebude větší než tři desetiny, pak by nám nemělo nic bránit tomu udělat něco se svým šasi. To by nás vrátilo do pozice, kdy budeme znovu vyhrávat závody a zase bojovat o titul.

Ale znovu, všechno to závisí na tom, zda se všechno bude dít podle toho, jak bylo napsáno a dohodnuto.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Renault: Musíme se zaměřovat i na letošní sezónu, ne jen na tu příští

14:06 | Sebastian Vettel dává do aukce "duhovou" helmu, kterou měl v Turecku. Dražba začne na jeho webu po závodě. Má jít o jedinou Vettelovu helmu z doby u Ferrari, která se dostane do soukromých rukou.
10:01 | Před 45 lety zemřel společně s pěti dalšími členy svého týmu při letecké nehodě Graham Hill. Vraceli se z testu na okruhu Paula Ricarda. Hill byl prvním a je stále jediným držitelem trojité koruny.
28. listopadu | McLaren potvrdil, že Sainze vyřadil problém se zadními brzdami.
28. listopadu | Alex Albon po včerejší nehodě mění šasi.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink Hamilton (1:29.033)
2. trénink Hamilton (1:28.971)
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink Verstappen (1:28.355)
Kvalifikace Hamilton (1:27.264)
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10