Red Bull vyjel v Barceloně s razantně upraveným vozem

Monopost RB8 doznal markantních změn, z nichž největší jsou v oblasti kolem výfukového potrubí a také předního a zadního přítlačného křídla.
Red Bull vyjel v Barceloně s razantně upraveným vozem

V sobotu se na okruhu v Barceloně upírala největší pozornost ke stáji Red Bull, která na svůj vůz nasadila rozsáhlý balík úprav. Kvůli tomu byla nucena použít jiné šasi.

Když Mark Webber vyjel s RB8 dnes ráno poprvé na trať, zakryli inženýři rakouské stáje zadní křídlo, aby se na veřejnost nedostaly detailní fotografie jejich nového řešení. To se ale nakonec stejně nepovedlo. Na tomto snímku je dobře patrné, že karoserie vozu je tvarovaná tak, aby výfukové plyny směřovaly do malého otvoru v zadní části vozu a následně proudily difuzorem.

K tomu by měl dopomoct i tunel, jímž protéká vzduch (modrá barva na obrázku), který je do této oblasti přiváděn po podlaze podél bočnic, a nenarušuje tak tok výfukových plynů. Nejedná se o adekvátní náhradu efektu foukaného difuzoru, ale Red Bull se mu snaží tímto řešením co nejvíce přiblížit.

Red Bull se tak snaží minimalizovat ztráty po změně pravidel, kterou FIA zavedla před letošní sezonou. Jelikož jsou ale koncovky výfuků vyvedeny směrem nahoru, je toto řešení zcela legální.

Co se týče nového předního přítlačného křídla, to je nyní ve své prostřední části rovnější. Tvar předního křídla, se kterým jezdil Red Bull až do včerejška, byl v v této oblasti více zakřivený.  

Další článek: HRT nestihlo připravit svůj vůz, v Barceloně testovat nebude