Red Bull: Trest Mercedesu je mírný a neodrazuje od porušování pravidel

Tým Red Bull Racing poprvé otevřeně kritizoval rozhodnutí Mezinárodního tribunálu FIA udělit Mercedesu za nelegální test jen napomenutí a zákaz účasti v testu mladíků.
Red Bull: Trest Mercedesu je mírný a neodrazuje od porušování pravidel

Bezprostředně po skončení disciplinárního řízení odmítl šéf úřadujících mistrů Christian Horner komentovat přísnost sankce, s odstupem času už neváhá.

"To testování bylo označeno za nelegální, ale podle našeho názoru ten trest neodpovídá provinění," řekl pro Reuters. "Myslím, že od FIA potřebujeme další vyjasnění, aby se vyřešilo, co je a co není dovoleno."

"Verdikt byl podle mě správný. Shledali, že porušili (Mercedes) Sportovní pravidla a sportovní kodex. Lehce matoucí je ale mírnost trestu."

Red Bull už s nadsázkou hrozil, že si uspořádá svůj vlastní soukromý test, a pak se nechá potrestat od FIA stejně jako Mercedes. Chtěl tím upozornit na své mínění o verdiktu.

"Problém s trestem, jako je ten, co dostal Mercedes, je, že nijak zvlášť neodrazuje od porušování Sportovních pravidel. Myslím, že ho v Brackley přijali s velkou úlevou."

Horner také zpochybnil argumentaci Mercedesu, že je výhodnější se zúčastnit testu mladých talentů, protože tým může testovat, co chce, a má na to víc kilometrů.

"Ano, asi je pro ně nepříjemné, že se ho nezúčastní, ale je to nevýznamné ve srovnání s přínosy z jezdění s vašimi závodními jezdci 1000 kilometrů po okruhu dva dny poté, co byl pogumován v rámci Grand Prix víkendu."

"Jsou důvody pro to, že přes zimu netestujete s mladými jezdci. Máte omezený počet kilometrů s vašimi vozy a posadíte do nich své závodní jezdce, protože vám poskytnou nerelevantnější zpětnou vazbu."

FIA už slíbila, že se na testy více zaměří, a Horner to vítá, protože chce další vysvětlení. Moc se mu totiž nezamlouvá, že s Pirelli testovalo letos také Ferrari, byť s vozem 2011.

"Ferrari nasadilo v rámci pravidel ten vůz. Ale je správné, že jeden soutěžící odjede více než 1000 kilometrů v rámci testu pneumatik, které možná budou nasazeny do víru boje o šampionát?"

A konečně šéf týmu z Milton Keynes ani moc nevěří Mercedesu, že se v testu s Pirelli nic nenaučil. "V následujícím závodě měli jednu z nejnižších degradací pneumatik. Může to být čistě náhoda a jsem si jistý, že k tomu přispěl samotný okruh (Monako). Ale v Montrealu neměli problémy s pneumatikami, jako měli dřív, takže uvidíme."

Další článek: Gutiérrez uznává potřebu zlepšit se, ale kritice nevěnuje pozornost