Red Bull staví svatyni na trofeje a ohlíží se na šampionát

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Klepněte pro větší obrázekTrvalo to osmadvacet let, než našel poslední australský vítěz závodu formule 1 Alan Jones svého následovníka. Po dnešku se jím stal Mark Webber. Ten se celou sezonu snažil zbavit nálepky „ten druhý za Vettelem“ a na německém Nürburgringu se mu to konečně podařilo.

„Tým i všichni v Austrálii se mnou měli trpělivost. Děkuji všem, kteří mi pomohli, a těm pár lidem, kteří mi nevěřili, teď posílám pozdrav,“ radoval se dvaatřicetiletý Webber.

Jeho cesta za prvním vítězstvím ve formuli 1 ale nebyla jednoduchá. Po startu přišel o
pole position v souboji s Rubensem Barrichellem a ještě si vykoledoval trest, protože do Brazilce narazil.

„Vím, že můj start nebyl úplně bezchybný. Myslel jsem, že (Barrichello) pojede nalevo, ale on se posunul napravo a já do něj strčil. Taky jsem tam vytlačil Lewise (Hamiltona),“ přiznal Australan.

Komisaři mu uložili projetí boxy. I přesto později Webber získal vedení v závodě zpět, když si díky rychlým časům nasbíral náskok, zatímco jeho rival Barrichello zápasil s pneumatikami. Brazilce nakonec definitivně odklidila z cesty porucha na tankovacím zařízení, která ho zdržela v boxech a kvůli které musel ještě jednou stavět.

Oba šampionáty se díky pokroku Red Bullu přiostřují. „Nevzdáváme to, budeme se snažit, jak můžeme,“ tvrdí Webber. „Největší problém v továrně je teď stavba čestného místa na trofeje. Ta tvrdá práce se vyplatila. Užíváme si, že bojujeme s Ferrari a McLarenem. Je to pro nás velká pocta soupeřit s velkými hochy.“

Webberův mladší týmový kolega zůstal protentokrát v jeho stínu. „Mark byl dneska neporazitelný. V kvalifikaci odvedl lepší práci (než já) a zasloužil si vyhrát,“ řekl Vettel.

Sám si na startu pohoršil a pak jako spousta dalších zůstal trčet v provozu. Velkou část času strávil tím, že naháněl Felipeho Massu. „Předjela mě všechna auta s KERS. Startoval jsem čtvrtý a v první zatáčce už jsem byl osmý. Na měkkých pneumatikách jsem s tím dost bojoval a předjet Felipeho nebylo jak. Vždycky když jsem se přiblížil, zmáčkl ten svůj knoflík,“ popsal. „Nakonec jsem měl štěstí se strategií,“ dodal.
Další článek: Rosberga brzdily potíže s palivem, přesto je čtvrtý

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.