Red Bull sehrál v přípravě nových pravidel klíčovou roli, říká Symonds

Technický ředitel Williamsu si pochvaluje, jak budou nové vozy vypadat.
Red Bull sehrál v přípravě nových pravidel klíčovou roli, říká Symonds

Red Bull je klíčovým architektem nové podoby monopostů formule 1, kterou budeme sledovat s novými technickými regulemi od roku 2017. Řekl to technický ředitel Williamsu Pat Symonds.

Vozy formule 1 budou mít od příští sezóny širší křídla a pneumatiky a také dále upravenou aerodynamiku. Carlos Sainz jr., který měl již možnost nahlédnout, jak se rýsuje nová podoba vozu Toro Rosso, přitom říká, že monoposty budou vypadat „jako z úplně jiné ligy“.

Symondsovi se nová podoba také zamlouvá a dodává, že klíčový podíl má právě tým Red Bull.

„Skutečně si myslím, že ty vozy vypadají hezky,“ řekl Symonds. „Když jsme poprvé začali mluvit o autech pro rok 2017, měl jsem obavy, protože existovala silná touha po retro vzhledu. Retro vzhled by nic nikam neposunul.

Musím ale skutečně poplácat Red Bull po zádech, jelikož odvedl skvělou práci a navrhl to auto, oni vzali to, o co Strategická skupina žádala a opravdu tomu dali styl.

Začali s touto premisou, že chceme auto, které vypadá, že jede rychle, i když stojí a já si pomyslel, jo, to je opravdu hezký způsob, jak to vyjádřit. Přišli s něčím, co vypadá skvěle.

Když vidíte fyzický model v aerodynamickém tunelu, a modely pro aerodynamický tunel nikdy nevypadají zrovna atraktivně, myslím, že jsou to pohledné vozy.“

Klepněte pro větší obrázek

Technický ředitel Red Bullu Adrian Newey v minulosti navrhl futuristický koncept X1 pro počítačovou hru, Symonds však podotýká, že futuristický vzhled nové vozy F1 mít nebudou.

„Auto je širší, má širší kola i pneumatiky, zadní křídlo je širší a nižší,“ řekl. „Přední křídlo má trochu šípovitý tvar, přední křídlo je širší, tak jako celé auto, ale je tvarované trochu do klínu.

Přední části bočnic jsou také trochu došikma, bočnice zadního křídla jsou zkosené trochu dozadu. Vypadá to, jako by to auto bylo vláčené vzduchem. Mně se to líbí.“

Foto: Getty Images / Clive Mason, Clive Rose

Další článek: Renault může s rozhodnutím o jezdecké sestavě čekat i do zimních testů

11. dubna | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.00–12.00
2. trénink 14.30–15.30
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00