Red Bull přes noc vyřešil své problémy

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Klepněte pro větší obrázekRed Bull měl dnes v Číně velký den. Získal první vítězství ve své historii a také rovnou premiérový double. Hned za prvním Sebastianem Vettelem se totiž ve Velké ceně Číny umístil Mark Webber.

„Jsem strašně šťastný. Měl jsem fantastické auto a musím zdůraznit, že tým při přípravách odvedl opravdu dobrou práci,“ řekl Vettel.

Stáj při tom měla během víkendu problémy, které musela řešit za pochodu. „Nemáte ponětí, čím si kluci v garáži dneska v noci prošli. Byli jsme vyklepaní, že nám auta nedojedou do cíle, protože pokaždé když jsme včera vyjeli v trénincích, zůstali jsme stát na trati. Je naprosto neuvěřitelné, že jsem obě auta dovezli domů a získali maximální počet bodů,“ popsal Webber.

Vettel svým vítězstvím navázal na svou včerejší pole position. Na rozdíl od Red Bullu to ale nebyl jeho první takový úspěch. Dnešní závod dal vzpomenout na loňskou Velkou cenu Itálie, ve které Vettel taktéž vyhrál. A taky se tehdy jelo na mokru po startu za zpomalovacím vozem.

„Bylo správné startovat za safety carem, protože na trati stálo hodně vody. V některých zatáčkách se to dalo, ale přesto v každém kole hrozil aquaplaning,“ řekl Vettel k dnešnímu závodu.

„Byl to těžký závod, ale já jsem měl ty nejlepší podmínky, protože přede mnou většinu času nebyla žádná auta. Měl jsem vcelku pohodlí, ale i tak jsem musel dávat pozor na aquaplaning, zvlášť v poslední zatáčce,“ vysvětlil.

„Je to průlomový výsledek. Před námi je dlouhá sezona a my máme, jak je vidět, dva konkurenceschopné jezdce,“ zhodnotil závod šéf týmu Christian Horner.

V kombinaci s letošním RB5, které vzniklo pod vedením Adriana Neweyho, podle Hornera pro Red Bull neexistují omezení. „Auto si dobře vedlo v rychlých zatáčkách, má skvělou aerodynamiku,“ ocenil Horner. „Teď nás čekají další vylepšení díky tomu, že se vyjasnila pravidla. Víme, že jsme ještě rychlejší, než se zdálo dneska,“ dodal.

Newey právě v Evropě pracuje na novém difuzoru, který zapadne do díry v letošních pravidlech tak jako ty od Brawnu, Toyoty a Williamsu.

Druhý pilot stáje Mark Webber vyzdvihl majitele týmu Dietricha Mateschitze, který Red Bull založil před pěti lety na základech bývalého Jaguaru. Red Bull se prvnímu vítězství přiblížil už několikrát, ale nikdy to nedopadlo, až dnes.

„Je to můj nejlepší výsledek v kariéře. Doufám, že v budoucnu udělám ještě ten jeden krok,“ řekl Webber ke svému druhému místu.

Australan byl zároveň rád, že se závod obešel bez přerušení, přestože celou dobu lilo. „Co se týče aquaplaningu, bylo to na hraně. Jsme považovaní za nejlepší jezdce světa, takže takové podmínky jsou pro nás výzva. Chceme překonávat tyhle překážky, ale i tady existuje hranice. Dneska jsme ji nepřekročili, ale byla blízko,“ řekl Webber.

Jen jedna maličkost pokazila lidem u Red Bullu lehce náladu. Čínští pořadatelé jim na stupních vítězů pustili špatnou hymnu. Místo té rakouské totiž zazněla anglická.

„Byl jsem trochu zklamaný. Máme rakouskou licenci, takže se měla hrát rakouská hymna. Možná ji Číňané neměli,“ poznamenal konzultant stáje Helmut Marko. Pořadatele mohlo zmást i to, že Red Bull má továrnu v britském Milton Keynes.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
15:33 | Testy F2: Hoši z týmu Charouz: Delétraz druhý, Fuoco pátý. odkaz
19. března | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera
15. března | DHL bude i nadále partnerem F1.
14. března | Williams přiznal, že má problémy na vjezdu do zatáček a se stabilitou auta.

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink 02.00–03.30
2. trénink 06.00–07.30
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10