Red Bull pobavil Hamiltona podporou zákazu kvalifikačních režimů

Počínaje Velkou cenou Itálie týmy formule 1 nemohou pro boj o co nejlepší postavení na startovním roštu využívat speciální kvalifikační režimy pohonných jednotek známé jako „party módy“. Zákaz této speciální motorové mapy podporoval Red Bull a lobby rakouské stáje pobavilo Lewise Hamiltona.
Foto: Getty Images / Charles Coates
Red Bull pobavil Hamiltona podporou zákazu kvalifikačních režimů | Foto: Getty Images / Charles Coates

Podporu pro zákaz „party módů“ v kvalifikacích ze strany Red Bullu potvrdil poradce rakouské stáje Helmut Marko a na jeho slova zareagoval pilot Mercedesu a lídr šampionátu Lewis Hamilton.

„Je to celkem zábavné, protože FIA řekla, že to zavádí, aby měla pod kontrolou využití pohonných jednotek všech týmů, nebo kvůli něčemu takovému. Potom se ozval Red Bull jako velký podporovatel návrhu. Oni za tím stojí z úplně jiných důvodů,“ věří šestinásobný britský mistr světa, kterého cituje web racefans.net.

Kvalifikační „party mód“ Mercedesu je tím nejsilnějším v celém startovním poli a podle Hamiltona lze brát jeho zákaz jako formu uznání pro inženýry německé stáje.

Marko je optimista. Nevěří, že Mercedes přenese výkon do závodu

Marko je optimista. Nevěří, že Mercedes přenese výkon do závodu

„Doufám, že kluci v továrně to berou jako kompliment a uznání toho, že v oblasti motoru odvedli fantastickou práci. V současné situaci budeme pokračovat v práci a ve zlepšování se. Bude zajímavé sledovat, jak se to vyvine.“

Podle Hamiltona budou nyní jezdci věnovat méně času přepínačům na volantu.

„Osobně se mi líbí, když mám kontrolu nad tím, kdy část životnosti motoru využiji a kdy ji naopak ušetřím. V tom spočívala moje síla, motor jsem dokázal šetřit a prodlužovat jeho životnost.“

„Když o tento faktor přijdeme, tak se budeme méně starat o přepínání do jiných režimů.“

Horner se po Spa pustil do Ferrari. Kdyby měli legální motor, vyhrál by toho Red Bull vloni více

Horner se po Spa pustil do Ferrari. Kdyby měli legální motor, vyhrál by toho Red Bull vloni více

Britský pilot připouští, že vinou změny pravidle přijde jeho Mercedes o část kvalifikačního výkonu. Na stranu druhou ale Hamilton věří, že se „černé stříbrné šípy“ zlepší v závodním tempu.

„Každý něco ztratí, někteří více než jiní. Řekl bych, že nikdo přesně neví kolik. Nemyslím si ale, že to pro nás bude problém.“

Další článek: Šok, smutný den. Jezdci Williamsu reagují na odchod Williamsové

15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00