Red Bull pobavil Hamiltona podporou zákazu kvalifikačních režimů

Počínaje Velkou cenou Itálie týmy formule 1 nemohou pro boj o co nejlepší postavení na startovním roštu využívat speciální kvalifikační režimy pohonných jednotek známé jako „party módy“. Zákaz této speciální motorové mapy podporoval Red Bull a lobby rakouské stáje pobavilo Lewise Hamiltona.
Foto: Getty Images / Charles Coates
Red Bull pobavil Hamiltona podporou zákazu kvalifikačních režimů | Foto: Getty Images / Charles Coates

Podporu pro zákaz „party módů“ v kvalifikacích ze strany Red Bullu potvrdil poradce rakouské stáje Helmut Marko a na jeho slova zareagoval pilot Mercedesu a lídr šampionátu Lewis Hamilton.

„Je to celkem zábavné, protože FIA řekla, že to zavádí, aby měla pod kontrolou využití pohonných jednotek všech týmů, nebo kvůli něčemu takovému. Potom se ozval Red Bull jako velký podporovatel návrhu. Oni za tím stojí z úplně jiných důvodů,“ věří šestinásobný britský mistr světa, kterého cituje web racefans.net.

Kvalifikační „party mód“ Mercedesu je tím nejsilnějším v celém startovním poli a podle Hamiltona lze brát jeho zákaz jako formu uznání pro inženýry německé stáje.

„Doufám, že kluci v továrně to berou jako kompliment a uznání toho, že v oblasti motoru odvedli fantastickou práci. V současné situaci budeme pokračovat v práci a ve zlepšování se. Bude zajímavé sledovat, jak se to vyvine.“

Podle Hamiltona budou nyní jezdci věnovat méně času přepínačům na volantu.

„Osobně se mi líbí, když mám kontrolu nad tím, kdy část životnosti motoru využiji a kdy ji naopak ušetřím. V tom spočívala moje síla, motor jsem dokázal šetřit a prodlužovat jeho životnost.“

„Když o tento faktor přijdeme, tak se budeme méně starat o přepínání do jiných režimů.“

Britský pilot připouští, že vinou změny pravidle přijde jeho Mercedes o část kvalifikačního výkonu. Na stranu druhou ale Hamilton věří, že se „černé stříbrné šípy“ zlepší v závodním tempu.

„Každý něco ztratí, někteří více než jiní. Řekl bych, že nikdo přesně neví kolik. Nemyslím si ale, že to pro nás bude problém.“

Další článek: Šok, smutný den. Jezdci Williamsu reagují na odchod Williamsové

Témata článku: , , , , ,

Aktuality

9:44 | Podle předpovědi by mohlo v pátek v Melbourne pršet. Další dny by měly být bez deště... 
27. března | ¡ʞǝǝʍ ǝɔɐɹ s,ʇI 
27. března | Stefano Domenicali v Portugalsku (kde byl na závodě MotoGP) uvedl pro místní Sport TV, že chce radikálně změnit formáty víkendů: "Jsem pro zrušení tréninků, které jsou pro inženýry velkým přínosem, ale veřejnosti se nelíbí." 
26. března | Za chvíli začíná závod NASCAR s Buttonem a Icemanem z Austinu.... (Nova Sport 3). 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink 03.30–04.30
2. trénink 07.00–08.00
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink 03.30–04.30
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00