Red Bull dominuje podobně jako před lety Ferrari. Vše se ale může rychle zvrátit, říká Todt

Red Bull dominuje podobně jako před lety Ferrari. Vše se ale může rychle zvrátit, říká Todt

Bývalý šéf Scuderie Ferrari Jean Todt souhlasí s tím, že je současná dominance Red Bullu podobná té, které si na začátku milénia užíval italský tým.

Zatímco současné F1 vládne Red Bull s Maxem Verstappenem, před dvěma dekádami královně motorsportu vévodilo Ferrari.

Stáj z Maranella v letech 1999 až 2004 vyhrála šest titulů v rámci Poháru konstruktérů, ke kterým díky Michaelovi Schumacherovi přidala ještě pět primátů mezi jezdci. V některých sezonách přitom Ferrari dominovalo podobně, jako letos Red Bull.

„Ano, jsou tam podobnosti. Red Bull postavil vítězný tým s výjimečným jezdcem, který je velkým profesionálem a zároveň je během závodů velmi inteligentní,“ řekl italskému deníku La Stampa šéf Ferrari z let 1994 až 2007 Jean Todt.

Na dotaz, zda je situace Red Bullu s tehdejším Ferrari podobná i v tom smyslu, že je druhý jezdec týmu, v případě rakouské stáje Sergio Pérez, upozaďován ve prospěch stájové jedničky srovnatelně jako byl kdysi Rubens Barrichello, však už Todt nedokázal jednoznačně odpovědět:

„Barrichella znám docela dobře, Péreze mnohem méně. Je to velmi dobrý jezdec, rozhodně však nedosahuje úrovně svého týmového kolegy, který vyhrál 19 závodů, zatímco on 2. Výsledky mluví samy za sebe, i když nejsou zárukou budoucích úspěchů,“ nechal se slyšet Francouz.

„Nepamatujete si na rok 2005? Tehdy jsme měli stejný tým, stejné jezdce a měli jsme za sebou sezonu plnou triumfů. A i když jsme měli Schumachera, nebyli jsme konkurenceschopní,“ prohlásil Todt, který tím naznačil, že Red Bull nemusí mít v příštím roce nic jisté. 

Leclerc si zaslouží titul

V únoru 78letý Todt se rovněž vyjádřil k tomu, kdo by jednou mohl být nástupcem Michaela Schumachera u Ferrari.

„Podporuji Leclerca. Je to skvělý jezdec a zaslouží si vyhrát titul,“ vybral Todt pilota, jehož manažerem je již řadu let jeho syn Nicolas.

Doporučujeme

Články odjinud