Räikkönena čeká 300. grand prix, Leclerc pojede doma

Kimiho Räikkönena čeká v Monaku 300. grand prix formule 1. Charlese Leclerca zase domácí závod.

Kimi Räikkönen je momentálně na pátém místě z hlediska počtu účastí a startů ve formuli 1. Räikkönen se zúčastnil 299 velkých cen formule 1, ale počet startů je o tři menší.

V roce 2001 ve Spa měl Räikkönen problém s převodovkou. Závod byl poté zastaven kvůli Luciana Burtiho a Eddieho Irvina. Burti byl zraněn a sezónu nedokončil. U týmu Prost ho na zbývající závody nahradil Tomáš Enge. Jezdci, kteří do nehody odstoupili (kromě Burtiho a Irvina také Alonso, Heidfeld a Räikkönen) byli oficiálně označeni za jezdce, kteří do závodu nikdy neodstartovali. 

Räikkönen se může stát nejzkušenějším jezdcem v historii. Vůbec mě to nezajímá, říká Iceman

Räikkönen se může stát nejzkušenějším jezdcem v historii. Vůbec mě to nezajímá, říká Iceman

Další velkou cenou, do které Räikkönen neodstartoval, byla (ne)slavná Grand Prix USA 2005. Do závodu většina jezdců kvůli problémům s pneumatiky Michelin neodstartovala.

Třetím závodem, který Fin vynechal, byla GP Malajsie 2017. Räikkönen měl před startem problémy se svou pohonnou jednotkou.

Räikkönen se v Monaku stane pátým jezdcem, který dosáhl počtu 300 závodů. Povedlo se to také Schumacherovi, Buttonovi, Alonsovi a Barrichellovi.

Leclerc mi připomíná Villeneuva, říká Ecclestone

Leclerc mi připomíná Villeneuva, říká Ecclestone

Právě Barrichella může Räikkönen překonat, pokud bude i příští rok ve F1 závodit, což by podle smlouvy s Alfou Romeo měl. V počtu účastí v grand prix víkendech bude po Monaku chybět Räikkönenovi ještě 26 záznamů. V případě počtu startů to bude o jeden méně.

Pokud by Räikkönen nevynechal sezóny 2010 a 2011, tak už by rekordu dosáhl. V obou sezónách se v součtu odjelo 38 závodů.

„Každý mluví o mém 300. závodě, ale více se zajímám o náš výkon,“ Räikkönen. „Testy v Barceloně byly pro nás důležité, abychom lépe pochopili naše problémy, ale upřímně nevím, jak dobře našemu autu sedne městská trať v Monaku.“

Fotogalerie: GP Monaka od 50. let po dnešek

Fotogalerie: GP Monaka od 50. let po dnešek

Leclerca čeká domácí závod

Pro Charlese Leclerca bude Monako domácím závodem. V ulicích knížectví jel ve F1 už před rokem v Sauberu a ještě dříve ve F2. Závod ale vloni nedokončil. Pod tunelem mu selhaly brzdy a najel do Brendona Hartleye. 

Letos bude mít Leclerc v Monaku větší šanci na lepší výsledek, ale na boj o vítězství to asi nebude. Očekává se, že Ferrari může mít problém nejen s Mercedesem ale také s Red Bullem.

GP Monaka, monačtí jezdci a vazba na Brno

GP Monaka, monačtí jezdci a vazba na Brno

Další článek: Video: S vozem Laudy v ulicích Monte Carla

10:30 | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.
15. října | Své kalendáře uveřejnily také F2 (celkem 14 víkendů) a F3 (celkem 9 víkendů). Termíny jsme doplnili do článku na webu.
15. října | Dnes zasedá Světová rada motorsportu. Mimo jiné bude schvalovat kalendář F1 pro rok 2022. Pokud to bude jako obvykle, bude zveřejněn pozdě odpoledne / večer.
14. října | Podle Racingnews365 nahradí loga Hondy na overalech jezdců a zadních křídlech vozů Red Bullu pro GP USA značka Acura, což je luxusní divize společnosti Honda.