Räikkönen ve druhé řadě, Vettel v problémech a s penalizací

Smíšené pocity panují po kvalifikaci u Ferrari. Kimi Räikkönen sice vyrazí do Velké ceny Kanady ze třetí pozice, pro Sebastiana Vettela ale kvalifikace skončila už v první části.
Räikkönen ve druhé řadě, Vettel v problémech a s penalizací

Čtyřnásobný mistr světa kvůli problémům s jednotkou MGU-H (motorgenerátor pro rekuperaci tepelné energie) nemohl využít nic z nové pohonné jednotky, kterou Ferrari do Kanady přivezlo, a v kvalifikaci obsadil 16. pozici. Díky penalizaci své (viz níže) i soupeřů nakonec odstartuje z 19. místa.

„Měli jsme problém, kvůli kterému jsme nemohli využít plného výkonu,” vysvětlil Vettel.

„Je zřejmé, že jsme hodně ztráceli na rovinkách, což je škoda. Pokusili jsme se dostat do Q2, zajet nějaký čas, ale nevyšlo to. Nakonec to neudělalo ten rozdíl. Doufám, že to do zítra opravíme.”

Na dotaz, zda Ferrari zkusí pro zítřejší závod alternativní strategii, Vettel odpověděl: „Uvidíme, bude záležet na tom, co udělají ostatní. Máme rychlé auto, takže bychom měli být schopni získat hodně pozic.”

Vettel dostal penalizaci

Vettel byl navíc vyšetřován sportovními komisaři za to, že během červené vlajky v třetím tréninku předjel Manor. Stewardi mu za to překvapivě udělili penalizaci 5 míst na startu a 3 trestné body. V minulosti se za podobné prohřešky penalizace neudělovaly. 

 

Jeho týmový kolega Räikkönen zaznamenal svůj nejlepší letošní kvalifikační výsledek, ovšem krotí očekávání, že bude v zítřejším závodě bojovat o vítězství.

„Samozřejmě se pokusíme udělat to nejlepší, ale je příliš brzy (na to začít mluvit o vítězství),” řekl Räikkönen. „Pátek je pátek a závod je závod, takže i když to bylo v kvalifikaci trochu lepší, jsme stále jen třetí. V závodě jsme na tom obvykle trochu lépe, takže bychom alespoň mohli být v lepší pozici, ale uvidíme, co se stane.”

„Trochu škoda pro tým, že jeden vůz měl problémy, zítra je ale závod a v tom jsme obvykle silnější. Musíme mít dobrý start a uvidíme, co se stane, zatím to ale bylo docela dobré. Samozřejmě, není to ideální, když chceme být vpředu, ale je to alespoň lepší.”

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Kvalifikaci na GP Kanady vyhrál Hamilton, Vettel skončil v první části

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00