Räikkönen upírá své naděje k upravenému vozu

Ferrari by ho mělo nasadit ve Španělsku.
Jaký byl váš závod?
Kimi Räikkönen: "Na začátku to nebylo špatné, ale pak jsem neměl žádnou přilnavost, takže bylo těžké se udržet na trati. Všechny ostatní vozy byly rychlé, takže mě předjížděly."

Bylo těžké zahřát pneumatiky na správnou teplotu?
KR: "Nevím, jestli to bylo kvůli teplotě. Prostě nemáme přilnavost. Klouzal jsem všude. Když jsem najel na mokré místo, prostě jsem ztratil přilnavost vpředu. Celkově to bylo těžké. Na začátku to nebylo špatné, ale jak jsem říkal, když jsme natankovali hodně paliva a nasadili nové pneumatiky, bylo to těžší."

Měl jste problémy s motorem?
KR: "Chvílemi s ním něco bylo, nefungoval dobře, ale to se může stát, když za někým jedete, vliv na to má rozprášená voda. Ale po nějaké době se to samo vyřešilo."

Po třech závodech nemá Ferrari žádné body. Co vy na to?
KR: "Není to dobré. Udělali jsme pár chyb, ale bohužel nemáme rychlost, abychom mohli být tam, kde chceme. Ale až budeme mít v Barceloně nové díly, tak bychom se určitě měli zlepšit. Pokud by to dnes byl suchý závod, získali bychom body. Nemáme dostatečnou přilnavost na suchu, ale zdá se, že na mokru to je ještě těžší. Uděláme maximum a jsem si jistý, že budeme znovu moci vítězit. Ale bude to chvíli trvat, takže musíme překonat toto těžké období a určitě se vrátíme."

Je těžké najít v této situaci motivaci?
KR: "Nemá to nic společného s motivací. Bohužel nejsme dost rychlí. Není to o motivaci nebo o tom, že bychom se maximálně nesnažili. Ale bude to chvíli trvat. Nezmění se to ze dne na den. Víme, že v Barceloně bychom měli udělat s vozem krok vpřed. Doufejme, že se to zlepší, ale není to o tom, že bychom se maximálně nesnažili."

"Ale v tomto sportu se ztráty nedohánějí snadno. Když se vám nedaří jak chcete, tak to občas vypadá, že jde všechno proti vám. Je těžké se z toho dostat, ale jak jsem řekl, chvíli to potrvá a toto období musíme překonat. Jsem si jistý, že budeme znovu v pozici, v které budeme schopni bojovat. Nevím kdy, ale snad to bude dříve než později."

Je to nejhorší situace ve vaší kariéře?
KR: "V minulosti jsem již zažil těžké sezóny a jejich těžké začátky. Je to náročné pro všechny, ale takové jsou závody. Snažíme se zlepšit a snažíme se dělat maximum. Nejsme na tom tak, jak bychom chtěli, takže lidé nejsou spokojeni a noviny nás kritizují, ale to nám nezabrání ve snaze zlepšit se. Jak jsem řekl, zlepšení přijde. Vrátíme se, ale teď bohužel na tom nejsme tak, jak bychom měli."

V čem podle vás spočívá váš problém?
KR: "Asi nemáme tolik přítlaku jako ostatní. Až budeme mít novou podlahu, tak určitě budeme mít velký přítlak a vůz bude rychlý. Na suchu není chování vozu špatné, ale schází nám přítlak v zatáčkách. Určitě to bude velký rozdíl."
Další článek: Hamilton: Byl to jeden z mých nejhorších výkonů