Räikkönen: Smlouvu v rallye mám na rok, ale možná zůstanu déle

Kimi Räikkönen zamířil z formule 1 do světového šampionátu rallye. Smlouvu s Citroënem podepsal zatím jen na sezónu 2010 a jako obvykle žádné dlouhodobé plány nemá. Takže je možné, že se do monopostů už nikdy nevrátí.

"Nemám žádnou smlouvu ve formuli 1 nebo s někým jiným, takže netuším, co se bude dít," řekl Räikkönen o roce 2011 pro Autosport. "Mám obě možnosti, zůstat v rallye nebo se vrátit do formule 1. Chci vidět, jak to půjde, pak se rozhodnu. S rozhodnutím nespěchám."

"Pokud to půjde dobře, mohl bych v tom pokračovat. Je tu mnoho různých scénářů. V tuto chvíli je to jen na jeden rok, s Red Bullem a Citroënem."

Smlouva s Ferrari původně Finovi garantovala závodní sedačku ještě v příštím roce, ale po vzájemné dohodě došlo k jejím předčasnému ukončení. V zákulisí se hovořilo o tom, že nový hlavní sponzor maranellské stáje - Santander - tlačil na příchod Fernanda Alonsa. Räikkönen má stejný názor.

"Nevím, musíte se zeptat jich," uvedl. "Musíte se zeptat těch, kteří rozhodují. Nakonec je mi jedno proč nebo kdy. Jsem si celkem jistý, že odpověď znám a nemá to nic společného se závoděním nebo tím, co jsem dělal."

"Myslím, že když je ve hře dost peněz, dá se změnit cokoliv! Domnívám se, že to má hodně společného s příchodem Santanderu. Asi uzavřeli nějakou dohodu. Nevím..."

Zůstat ve formuli 1 však Räikkönen mohl s McLarenem. Ten mu ovšem nenabídl smlouvu, která by mu stoprocentně vyhovovala. "Nebylo to tolik o penězích, šlo o ty ostatní věci," řekl. "Není to tak, že bych k nim nemohl jít, ale jak jsem řekl, nemám důvod podepsat smlouvu, s kterou nejsem spokojený."

"Ano, jistě, bylo to tak, že kdybych závodil s jiným týmem, dostal bych o trochu méně (nižší odstupné od Ferrari). A nemá smysl dostávat méně, když pro někoho závodíte. Byla to komplikovaná situace, ale nakonec peníze nebyly ten problém, i když si to všichni myslí. Nebylo to to, co jsem chtěl."

Po krachu jednání s McLarenem se nabízela možnost dohody s Mercedesem GP, protože Jenson Button přestoupil právě do Wokingu.

"Asi jsem tam mohl jít," uvedl Räikkönen. "Nechtěl jsem dlouho čekat. Určitě jsme mohli nakonec získat smlouvu, ale když to nevyšlo s McLarenem, už jsem jednal s Red Bullem, takže jsem chtěl jít do rallye a zjistit, jaké to bude. Možná se příští nebo ten další rok vrátím do formule 1. Nebo možná ne..."

Další článek: Úspěchy může Lotus očekávat za tři až pět let, předpovídá Gascoyne

15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00