Räikkönen si v lednu zajezdí s dva roky starou formulí 1

Kimi Räikkönen poskytl druhý rozhovor od oznámení svého návratu. S týmem si dohodl první test na leden. Za pád na sněžném skútru se skoro stydí.
Räikkönen si v lednu zajezdí s dva roky starou formulí 1

Kimi, jsou to tři týdny od vaší nominace jako jezdce týmu Lotus Renault GP pro rok 2012. S jakými reakcemi na svůj návrat jste se setkal?
Kimi Räikkönen: "Byl jsem překvapen velkým množstvím reakcí, asi jsem lidem chyběl!"

Které okamžiky pro vás byly doposud nejlepší?
KR: "Jak mě Sebastian Vettel imitoval na Autosport Awards! Ne, vážně, moje dvě návštěvy v Enstonu byly skvělé. První byla na týmovém vánočním večírku a uvědomil jsem si díky ní, jaké podpory se mi tu dostává. Ta druhá byla minulý týden a pochopil jsem při ní, že tento tým nebyl mistrem světa náhodou. Také jsem viděl všechny investice, ke kterým došlo nedávno: stavbu nového simulátoru, vylepšené CFD, aerodynamický tunel pro modely v 60% velikosti... Před nadcházející sezónou mi to dodává na důvěře."

Jak těžký podle vás ten návrat bude?
KR: "Řekněme to takhle, před dvěma roky strávenými v rallye jsem byl ve formuli 1 devět let, odjel jsem 157 závodů a získal 18 vítězství. Ten sport znám dobře. Když jsem šel do rallye a když jsem si vyzkoušel NASCAR, musel jsem se naučit hodně nových věcí. Ale ve formuli 1 se cítím jako při návratu domů. Nemůžu se dočkat, až usednu za volant."

Myslíte si, že vám bude trvat dlouho, než budete znovu rychlý?
KR: "Doufám, že ne! Nikdy jsem neměl větší motivaci a nemyslím, že bych ztratil něco ze své rychlosti. Nejtěžší bude samozřejmě zvládnout pneumatiky, ale obavy moc nemám. I když se zdá, že se Technická pravidla moc nemění, týkají se mnoha oblastí a několik věcí je třeba před příštím rokem předělat. V důsledku toho se budou auta příští rok významně lišit. Rozložení sil by se mohlo změnit, díky čemuž to bude zajímavé."

Jaký máte program do testů?
KR: "Nové auto začneme testovat až v únoru, takže nás čeká dlouhé čekání. Ale v lednu bych měl mít možnost usednout do dva roky staré formule 1. Samozřejmě tu bude obvyklý trénink, ale také budu pracovat na tom, abych lépe poznal tým a ujistil se, že jsem dobře pochopil všechny změny, které nastaly během mé absence."

Jaké jsou vaše cíle pro předsezónní testy?
KR: "Zjistit, jestli máme rychlé auto! Zjistit, jak tým pracuje, pro mě bude další důležitá věc. Nejdůležitější práce bude poznat fungování pneumatik Pirelli, protože vyžadují jiný přístup, než jsem zažil v minulosti."

Jaké jsou vaše plány na vánoční přestávku? Připravil jste si něco speciálního?
KR: "Hodně trénuji. Nejdůležitější je pro mě znovu posílit krk, zvlášť protože si projde zátěží v testech. Samozřejmě také oslavím Vánoce s rodinou."

Máte v plánu další závody na sněžných skútrech?
KR: "Překvapilo mě, jak velkou pozornost vyvolalo, že jsem spadl ze sněžného skútru. Na YouTube se můžete podívat, co se stalo, a uvidíte, že to byl asi ten nejmenší a nejpomalejší pád, jaký jsem kdy měl. Bylo to skoro trapné! Těsně před začátkem sezóny 2007 jsem vyhrál závod na sněžném skútru a ta sezóna pro mě nedopadla špatně, takže kdo ví?"

Další článek: Proč selhal koncept dopředu nasměrovaných výfuků Renaultu

Témata článku: , ,