Räikkönen: Kola navíc odjetá ve třetím tréninku nám pomohla dostat se do Q3

Alfa Romeo v sobotním tréninku na Velkou cenu Turecka formule 1 absolvovala několik kol navíc v silném dešti, které podle Kimiho Räikkönena týmu pomohly dostat se v podobně deštivé kvalifikaci poprvé po více než roce s oběma vozy mezi deset nejrychlejších.
Räikkönen: Kola navíc odjetá ve třetím tréninku nám pomohla dostat se do Q3

Tým Alfa Romeo, který se dříve jmenoval Sauber, v Turecku oslavuje 500. velkou cenu ve F1. Letos v Istanbulu se vůbec poprvé od loňské GP Rakouska podařilo oběma jezdcům Alfy dostat do třetí části kvalifikace.

Různé názvy, jeden tým. Sauber slaví 500. grand prix. Podívejte se na jeho historii ve fotografiích

Různé názvy, jeden tým. Sauber slaví 500. grand prix. Podívejte se na jeho historii ve fotografiích

Sobotní program v Istanbulu poznamenal déšť. Räikkönen s Antoniem Giovinazzim byli jedni z mála, kteří na konci dopoledního tréninku vyjeli na mokrou trať zajet pár kol. Ital ve třetí zatáčce vyjel z trati a poškodil si přední křídlo. Přesto Räikkönen tohoto rozhodnutí nelituje, týmu totiž pomohlo k úspěchu v kvalifikaci.

„Ráno jsme se velmi trápili. Pak jsme zkusili nějaké změny a v hrozných podmínkách odjeli pár kol. Myslím, že nám to v kvalifikaci pomohlo. Stále to není dobrý pocit, ale alespoň je to stejné pro všechny a nebyli jsme tak špatní,“ řekl Räikkönen pro Sky.

Mistr světa z roku 2007 se letos stal nejzkušenějším závodníkem F1, když v počtu startů překonal Rubense Barrichella. V turecké kvalifikaci ale podle svých slov zažil jedny z nejhorších podmínek v kariéře.

„Bylo velmi snadné se roztočit. V jednom z kol po vyjetí z boxů jsem ztratil kontrolu. Myslím ale, že jsme z toho dokázali dostat to nejlepší.“

Hlavně zůstat na trati

Antonio Giovinazzi letos dosud nejlépe skončil v kvalifikaci na Nürburgringu, kde poprvé postoupil do Q2 a obsadil čtrnácté místo. V Turecku se dostal až do Q3. V cestě za nejlepším letošním výsledkem podle něj bylo klíčové zůstat na trati.

„Dnešek byl opravdu náročný, sebedůvěra však každým kolem rostla. To jsem udělal. Začal jsem pomalu, pomalu a v posledních kolech jsem to vše poskládal dohromady,“ řekl.

„V Q2 to fungovalo, v Q3 jsem bohužel použil přechodné pneumatiky, které se nezahřály, takže to bylo velmi obtížné.“

Další článek: Stroll unikl penalizaci, Sainz s Norrisem takové štěstí neměl