Räikkönen k Lotusu: Nenastoupím do závodů, jestli mi nezaplatíte

Kimi Räikkönen zvažuje vynechání závodů v USA a Brazílii jako jeden z prostředků, jak donutit Lotus vyřešit své finanční potíže, a tím pádem uhradit i jeho pohledávku.
Räikkönen k Lotusu: Nenastoupím do závodů, jestli mi nezaplatíte

Lotus dluží Räikkönenovi peníze. Dle neoficiálních odhadů jde až o 280 milionů korun. Podobný problém měl Lotus i vloni, ten ale vysvětlil tím, že celý problém je jen otázkou načasování toku peněz. Ty bylo nutné investovat do vývoje a Räikkönenovi byly uhrazeny, byť se zpožděním, veškeré pohledávky.

Podobný scénář panuje i letos. Lotus investuje do vývoje, což mu umožní konkurenceschopné vystupování v závěru sezony a vydělat nemalé peníze tím, že by v Poháru konstruktérů dokázal porazit Ferrari nebo Mercedes. Räikkönen, který příští sezonu přestupuje do Ferrari, to ale vidí jinak:

"Přijel jsem sem jen proto, že doufám ve vyřešení určitých komplikací, které nějakou dobu máme," řekl Fin reportérům v Abú Zabí. "Doufám, že se to vyřeší a že sezonu dokončíme co nejlépe.

Závodění si moc užívám, rád řídím, ale velkou součástí toho je i byznys. Je potřeba ty hranice nějak nastavit. A když jsou překročeny... prostě to není moje chyba, co se děje."

Navzdory ohnivé konverzaci v průběhu Velké ceny Indie nejde o hlavní problém, byť mohl zafungovat jako pověstná poslední kapka.

"Patří to k tomu. Je pravdou, že by se tyto věci neměly stávat, ale staly se. Ale to fakt není problém. 

Je to o tom ostatním, nakonec se to všechno sešlo. Jak říkám, je jednoduché to považovat za příčinu, ale není tomu tak."

Kimi Räikkönen má problém i s tím, jak tým v některých případech zpochybňuje jeho loajalitu:

"Někdy je velmi nepříjemné slyšet, že nejsem týmový hráč, že mě tým nezajímá a že jej nechovám ve svém srdci. Ale já nedostal za celý rok jediné euro. To mě nedostává zrovna do ideální situace. Ale je to tak, jak to je a já doufám, že najdeme řešení a že dokončíme sezonu co nejlépe."

Šéf týmu Eric Boullier připustil, že ho tento problém přerostl. "Nedokážu vám na to úplně odpovědět," reagoval na otázku, zda věří, že se podaří dohoda, která zajistí Finovu účast v posledních závodech. "Probíhají rozhovory mezi Gérardem (Lopezem - majitel týmu) a Kimim, samozřejmě jsou do toho také zapojeni naši akcionáři a mateřské společnosti."

Další článek: Pátek v Abú Zabí: Nedotknutelný Red Bull. Nebo ne?

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?