Räikkönen k Lotusu: Nenastoupím do závodů, jestli mi nezaplatíte

Kimi Räikkönen zvažuje vynechání závodů v USA a Brazílii jako jeden z prostředků, jak donutit Lotus vyřešit své finanční potíže, a tím pádem uhradit i jeho pohledávku.
Räikkönen k Lotusu: Nenastoupím do závodů, jestli mi nezaplatíte

Lotus dluží Räikkönenovi peníze. Dle neoficiálních odhadů jde až o 280 milionů korun. Podobný problém měl Lotus i vloni, ten ale vysvětlil tím, že celý problém je jen otázkou načasování toku peněz. Ty bylo nutné investovat do vývoje a Räikkönenovi byly uhrazeny, byť se zpožděním, veškeré pohledávky.

Podobný scénář panuje i letos. Lotus investuje do vývoje, což mu umožní konkurenceschopné vystupování v závěru sezony a vydělat nemalé peníze tím, že by v Poháru konstruktérů dokázal porazit Ferrari nebo Mercedes. Räikkönen, který příští sezonu přestupuje do Ferrari, to ale vidí jinak:

"Přijel jsem sem jen proto, že doufám ve vyřešení určitých komplikací, které nějakou dobu máme," řekl Fin reportérům v Abú Zabí. "Doufám, že se to vyřeší a že sezonu dokončíme co nejlépe.

Závodění si moc užívám, rád řídím, ale velkou součástí toho je i byznys. Je potřeba ty hranice nějak nastavit. A když jsou překročeny... prostě to není moje chyba, co se děje."

Navzdory ohnivé konverzaci v průběhu Velké ceny Indie nejde o hlavní problém, byť mohl zafungovat jako pověstná poslední kapka.

"Patří to k tomu. Je pravdou, že by se tyto věci neměly stávat, ale staly se. Ale to fakt není problém. 

Je to o tom ostatním, nakonec se to všechno sešlo. Jak říkám, je jednoduché to považovat za příčinu, ale není tomu tak."

Kimi Räikkönen má problém i s tím, jak tým v některých případech zpochybňuje jeho loajalitu:

"Někdy je velmi nepříjemné slyšet, že nejsem týmový hráč, že mě tým nezajímá a že jej nechovám ve svém srdci. Ale já nedostal za celý rok jediné euro. To mě nedostává zrovna do ideální situace. Ale je to tak, jak to je a já doufám, že najdeme řešení a že dokončíme sezonu co nejlépe."

Šéf týmu Eric Boullier připustil, že ho tento problém přerostl. "Nedokážu vám na to úplně odpovědět," reagoval na otázku, zda věří, že se podaří dohoda, která zajistí Finovu účast v posledních závodech. "Probíhají rozhovory mezi Gérardem (Lopezem - majitel týmu) a Kimim, samozřejmě jsou do toho také zapojeni naši akcionáři a mateřské společnosti."

Další článek: Pátek v Abú Zabí: Nedotknutelný Red Bull. Nebo ne?

15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
24. září | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10