Räikkönen doplatil na zpackanou kvalifikaci, v závodě s tím už nic nesvedl

Lotus si z Indie odváží celkem osm bodů, které získali jeho jezdci za sedmé a deváté místo v cíli. Monopost E20 měl ale větší potenciál, a tak jsou pocity uvnitř týmu rozporuplné.
Räikkönen doplatil na zpackanou kvalifikaci, v závodě s tím už nic nesvedl

Kimi Räikkönen se rozhodl po včerejším ranním tréninku společně se svými inženýry provést na voze několik změn v nastavení v naději, že mu to pomůže k lepšímu kvalifikačnímu výsledku. To se ale vzápětí ukázalo jako poněkud nešťastné řešení. Finský pilot postrádal v kvalifikaci přilnavost a vybojoval v ní 'až' sedmé místo.

Kvůli svému relativně nízkému startovnímu postavení tak v závodě nemohl předvést skutečný potenciál vozu E20, dnešní výsledek proto bere spíše jako zklamání.   

"Opravdu jsem si myslel, že tento víkend máme vůz, se kterým můžeme bojovat o stupně vítězů, a jsem si celkem jistý, že jsme ho také měli. Jenže chyba, kterou jsme udělali včera, nám všechny ty šance vzala," říká Räikkönen.

Jedinou slabinou jeho lotusu v dnešním klání byla nedostatečná rychlost na rovinkách, kvůli které zůstal Fin po celý závod zaseknutý na sedmé pozici za Felipem Massou z Ferrari.   

"Jednou jsem ho předjel poté, co se vrátil (po zastávce v boxech) na trať, on mě ale na rovince předjel zpět. Dnes jsem měl velmi dobrý vůz, ale nic jsem s tím zkrátka nemohl dělat. Nebyli jsme schopni nikoho předjet na rovinkách. Je to celkem znepokojivé, ale tak to je. Do té pozice jsme se dostali včera a teď jsme za ni zaplatili."

Tři závody před koncem sezony ztrácí Räikkönen na vedoucího Vettela již sedmašedesát bodů a sám Fin přiznává, že o jeho šancích na zisk letošního titulu se už nemá cenu bavit.   

"Šampionát pro mě už skončil, na tom ale opravdu nezáleží. Jsem jen zklamaný kvůli tomu, co jsme udělali včera, protože dnes jsme měli velmi dobrý vůz. Doufejme, že v příštích závodech budeme chytřejší. Rychlost znovu máme, takže se můžeme poprat o pódium," dodává mistr světa z roku 2007.   

Týmový kolega Romain Grosjean byl s výsledkem Velké ceny Indie celkem spokojen. V závodě se vyvaroval zbytečných chyb a po přesvědčivém výkonu své konto obohatil o další dva body.

"Dojet devátý po startu z dvanáctého místa je dobré, mohli jsme na tom ale být ještě o něco lépe. Z mé strany to byl myslím si dobrý závod, stejně tak jako ze strany mých inženýrů a mechaniků v boxech. Udělali jsme vše, co jsme jen mohli; každý pracoval na sto procent, na rovinkách jsme však dnes postrádali rychlost, takže bylo nemožné předjíždět," souhlasí s Räikkönenem Grosjean.

"Každé kolo jsem na to tlačil - bylo to jako devadesátiminutová kvalifikace - dal jsem do toho vše, abych z vozu dostal co nejlepší výkon, takže jsem velmi šťastný," uzavírá Francouz.

Diskuze (71) Další článek: Čtvrté a páté místo v cíli neodpovídá představám McLarenu
16:06 | Příští týden proběhnou v Abú Dhabí testy 18palcových pneumatik ale také testy juniorských jezdců. Robert Švarcman bude jezdit s Haasem ale také s Ferrari (tam společně s Fuocem).
14:49 | Uveřejněna startovní listina pro rok 2022: Kuan-jü Čou s číslem 24, Ferrari zatím bez Mission Winnow a Red Bull / AlphaTauri s motory Red Bull Powertrains.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00