Räikkönen byl po kvalifikaci vyšetřován komisaři, penalizaci však unikl

I nadále tak platí, že finský pilot odstartuje do zítřejšího závodu ze třetího místa, jeho týmový kolega Romain Grosjean pak z místa osmého.
Räikkönen byl po kvalifikaci vyšetřován komisaři, penalizaci však unikl

Před začátkem závodního víkendu ve Spa byl podle mnohých expertů hlavním favoritem na vítězství tým Lotus. Ten ale svoji formu zatím nepotvrdil. Na startu nedělního klání obsadí jeho piloti třetí, respektive osmé místo. Oba dva se shodují v tom, že dnešní kvalifikace rozhodně nepatřila k jejich nejpovednějším.

"Nebyla to zrovna ta nejjednodušší kvalifikace. Vůz je dobrý, ale nevypadá to, že bychom měli takovou rychlost, jako mají ostatní, a rozhodně jsme dnes nebyli dostatečně rychlí na to, abychom získali pole position. Závod ale bude o něčem jiném. Na startovním roštu stojíme před těmi, kteří jsou před námi v šampionátu, takže se pokusíme získat více bodů než oni," říká Kimi Räikkönen.

Finskému pilotovi bezprostředně po kvalifikaci hrozilo, že bude penalizován, neboť se ukázalo, že si během její závěrečné části několikrát zkrátil trať v zatáčce Eau Rouge. Sportovní komisaři ale nakonec dospěli k názoru, že tím Räikkönen žádnou výhodu nezískal, a tak Fin vyvázl bez trestu.

"Ačkoliv vůz číslo 9 opustil trať v zatáčkách 3 a 4 (nejen v tom nejrychlejším, ale také jiném kole v Q3), detailní prozkoumání telemetrie a sektorových časů jasně ukazuje, že tím nebyla získána žádná výhoda, protože rychlost na výjezdu byla pomalejší než v kolech, v nichž vůz trať neopustil," píše se v oficiálním prohlášení sportovních komisařů.

Romain Grosjean zaostal za svým týmovým kolegou o více než tři desetiny, a tak se musí spokojit s konečným osmým místem. "Tohle nebyla moje nejlepší kvalifikace, trochu jsem s tím zápasil. V Q1 jsem se dostal do provozu a ve voze jsem se necítil tak pohodlně, jak bych chtěl," vysvětluje Grosjean.

"Sami můžete vidět, jak to bylo vpředu vyrovnané. Já jsem trpěl tím, že ne všechno bylo takové, jak bych si přál, zejména pak na měkčí směsi pneumatik."

Lotus původně zvažoval, že během zítřejšího závodu poprvé použije na svém voze dvojité DRS, nakonec z toho ale sešlo, neboť jej tým nemohl během pátečních tréninků řádně otestovat. Podle Grosjeana to ale bylo dobré rozhodnutí: "Pokud bychom ho použili včera na přechodných pneumatikách, pak bychom s ním možná mohli na jednom z našich vozů také závodit. Ale dnes bylo nejlepší volbou jezdit bez něho."

Další článek: HRT je nadšeno z nových vylepšení

9:47 | Red Bull za chvíli uveřejní video, které natáčel v Česku a na Slovensku. Sledujte premiéru živě na Youtube: odkaz
9:05 | U Ferrari očkují nejen zaměstnance, ale začínají očkovat také jejich rodinné příslušníky...
14:43 | Od zítřka začíná platit nová směrnice, která zpřísňuje zátěžové testy ohebnosti zadních křídel.
14:28 | Fernando Alonso se připojil k výzvě UNICEF, aby země G7 darovaly vakcíny proti COVID-19 méně vyspělým zemím. Kromě Alonsa podepsalo výzvu přes 30 dalších ambasadorů UNICEF (například Lionel Messi, David Beckham, Sergio Ramos, Katy Perry).

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00