Ráfky kol vozů F1 budou od letošní sezony pevnější. FIA tím chce zamezit uvolňování pneumatik | Activepictures / Jiří Křenek

Activepictures / Jiří Křenek

Ráfky kol vozů F1 budou od letošní sezony pevnější. FIA tím chce zamezit uvolňování pneumatik

V posledních letech se zvýšil počet případů, kdy se po kolizi vozů F1 oddělila pneumatika a odletěla z ráfku. Aby těchto nebezpečných situací ubylo, budou od letošní sezony disky pevnější.

Když ve formuli 1 začala platit v roce 2022 současná technická pravidla, znamenalo to mj. i přechod na 18palcová pneumatiky. I vzhledem k větší robustnosti a vyšší hmotnosti současných vozů, jsou některé díly namáhány více než v minulosti. 

To platí i v případě kolizí a nehody, kdy monoposty čelí silnějším nárazům a silám. V souvislosti s tím ve větší míře začaly nastávat situace, kdy se od ráfků kol uvolnila pneumatika, která byla následně jako letící předmět velmi nebezpečná svému okolí. 

Své by o tom mohl vyprávět například Daniel Ricciardo, kterého podobně letící pneumatika trefila během závodu na brazilském Interlagosu.

FIA proto podala podmět výrobci ráfků, jímž je od sezony 2022 výhradně společnost BBS, aby od nadcházející sezony své výrobky učinil odolnější vůči nárazům.

„Další vývoj byl zahájen na základě požadavku. Nové ráfky s označením MK2 vypadají stejně jako předchozí typ, ale byly výrazně zesíleny, aby lépe odolávaly nárazům. U ráfků MK2 nedošlo ve srovnání s MK1 k žádné změně tvaru paprsků,“ vysvětlil mluvčí společnosti BBS, kterého cituje Autosport.

„U původního designu nebyla problémem únava materiálu, vnější tvar ráfku byl však zesílen, aby lépe odolával bočním nárazům. Hmotnost se zvýšila jen nepatrně, ale odolnost proti bočnímu nárazu se více než zdvojnásobila.“

Doporučujeme

Články odjinud