Rádio McLarenu zveřejněno, Hamilton i tým podle FIA lhal

Odpovědi komisařům FIA a instrukce přes rádio jsou v přímém rozporu.

Mezinárodní automobilová federace zveřejnila rádiovou komunikaci McLarenu s Lewisem Hamiltonem. Ta potvrzuje, že Hamilton dostal jasnou instrukci pustit před sebe Jarna Trulliho za safety carem v závěru Velké ceny Austrálie.

"Lewisi, musíš před sebe pustit toyotu. Pusť nyní před sebe toyotu," zní jasná instrukce Hamiltonovi, což Brit potvrdil: "OK." Později potvrdil: "Už jsem jej před sebe pustil."

To je podle oficiálního stanoviska FIA v přímém rozporu s tím, co Hamilton a McLaren tvrdili při výslechu sportovním komisařům:

"Lewis Hamilton a jeho manažer David Ryan byli dotázáni komisaři a ředitelem závodu, zda proběhla nějaká instrukce umožnit Trulliho předjetí," tvrdí oficiální stanovisko FIA. "Pilot i manažer odpověděli, že žádný takový pokyn nebyl udělen.

Ředitel závodu se specificky dotázal Hamiltona, zda umožnil Trullimu předjet. Hamilton potvrdil, že nikoli."

FIA dostala do ruky také Hamiltonovo vyjádření médiím bezprostředně po závodě, ve kterém sám potvrzuje, že dostal instrukce Trulliho pustit.

Na základě těchto dvou audio záznamů došli komisaři k závěru, že je manažer McLarenu David Ryan a Lewis Hamilton (záměrně) uvedli v omyl, což mělo za následek neférovou penalizaci Jarna Trulliho.

Další článek: Nový začátek sezóny může jezdcům Ferrari zkomplikovat počasí