Prvních deset jezdců na roštu bude opět v nevýhodě, kvůli pneumatikám

Ve snaze zatraktivnit kvalifikace a závody schválily týmy pravidlo, které donutí prvních deset jezdců na startovním roštu nastoupit do závodu s pneumatikami, s kterými zajeli své nejrychlejší kolo v kvalifikaci.

Jedná se o podobné strategické znevýhodnění, jaké bylo v minulých letech aplikováno na prvních deset jezdců v kvalifikaci v oblasti tankování. Do závěrečné části kvalifikačních bojů nastupovali s množstvím paliva pro závod, které už nesměli po kvalifikaci doplnit. To letos samozřejmě neplatí, jelikož se během závodů tankovat už nebude.

Pokud nové pravidlo o pneumatikách schválí Komise F1 a Světová rada motorsportu, bude prvních deset jezdců znevýhodněno při volbě strategie s pneumatikami. Na rozdíl od soupeřů nebudou smět startovat do závodu s jiným obutím, než s kterým zajeli nejlepší kolo kvalifikace.

Týmy budou muset v závěrečné části kvalifikace zvažovat několik faktorů. Rychlejší pneumatika na jedno kolo mívá zpravidla menší výdrž na delší vzdálenosti. Pokud jí jezdec v kvalifikaci použije, může mít následně problémy s opotřebením v prvním úseku závodu. A naopak, s tvrdší směsí bude obtížnější zajet konkurenceschopný kvalifikační čas.

Další článek: Red Bull Racing oznámil datum představení nového vozu