První závod roku 2020. V chilském Santiagu pokračuje sezóna formule E

Po téměř dvouměsíční pauze bude v sobotu pokračovat sezóna 2019/2020 elektrického šampionátu formule E. Po dvou závodech v saúdskoarabském Rijádu budou týmy a jezdci bojovat o další body na okruhu Parque O'Higgins v Santiagu de Chile.
První závod roku 2020. V chilském Santiagu pokračuje sezóna formule E

Sezónu 2019/2020 odstartovaly dva závody v Rijádu, kde se dařilo především britským pilotům. První kvalifikaci v Saúdské Arábii vyhrál Alexander Sims s monopostem BMW, v závodě poté zvítězil další britský pilot Sam Bird z týmu Virgin. Sims následně získal pole position i pro druhý ze dvou víkendových závodů a napodruhé se mu podařilo přetavit nejvýhodnější postavení na startovním roštu ve vítězství v závodě.

Po úvodním závodním víkendu tak Alexander Sims vede průběžné pořadí šampionátu o 5 bodů před Stoffelem Vandoornem, který na úvod sezóny získal pro stáj Mercedes dvě třetí místa. Belgičan se tak postaral o vůbec první pódiová umístění německé tovární stáje ve formuli E a díky Vandoornovým výsledkům se tak rázem bude od Mercedesu v Santiagu očekávat opět boj na špici. Do stejné pozice se dostalo i Porsche, které ve formuli E rovněž debutuje, díky druhému místu Andreho Lotterera však získalo umístění na stupních vítězů hned v prvním závodě, do kterého nastoupilo.

BMW získalo v Rijádu double, po startu z pole position zvítězil Sims

BMW získalo v Rijádu double, po startu z pole position zvítězil Sims

Závody formule E v Santiagu de Chile jsou však specifické a ani zkušeným týmům se v pětimiliónové metropoli jihoamerického státu nemusí dařit. Loňský závod zde vyhrál Sam Bird, kterého ve druhé polovině závodu stahoval Pascal Wehrlein s monopostem indické Mahindry. Wehrlein však musel svoji snahu vzdát, protože kvůli vysokým letním teplotám a specifickému klimatu města pod Andami se začalo přehřívat pohonné ústrojí v jeho voze. Během ledna se v chilském Santiagu teploty mohou pohybovat kolem 35°C, což je další faktor, se kterým se musí týmy poprat, aby zde dosáhly na úspěch.

Změny na okruhu

Okruh v lokalitě Parque O'Higgins, kam se závody formule E loni přesunuly z městského centra, doznal před letošní Eprix několika změn. Nejvýraznější změnou je odstranění šikany (zatáčky 8, 9, 10) z dlouhé rychlé levotočivé pasáže mezi zatáčkami 7 a 12. Organizátoři si od tohoto kroku slibují zlepšení samotného závodění.

Odstranění šikany z okruhu v chilském Santiagu je pokračováním trendu odstraňování úzkých šikan z tratí formule E, které jde ruku v ruce se stále se rozšiřujícím startovním polem šampionátu. Hromadné nehody v úzkých šikanách v minulé sezóně nejednou způsobily velké potíže, na příklad závod v Bernu musel být ihned po startu zastaven na více než půl hodiny.

Po odstranění šikany má letos okruh v Santiagu pouze 11 zatáček místo 13. Další změna se týká přesunutí boxové uličky, která se pro letošek dostala na vnitřní stranu okruhu. Vjezd do ní je umístěn za zatáčkou 11 po levé ruce pilotů a návrat na trať bude probíhat na vnější straně druhé zatáčky.

Sestřih kvalifikace a přímý přenos závodu nabídne zítra Eurosport 1, přenos odstartuje v 19:05.

Živě první volný trénink (sobota od 11:55)

Živě druhý volný trénink (sobota od 14:10)

Foto: ABB Formula E

Další článek: Verstappen chce napodobit Vettela. Horner očekává těsnou sezónu

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?