Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

 Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

Aston Martin AMR24

Aston Martin AMR24

 Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

 Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

 Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

 Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

 Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

 Foto: Aston Martin

Foto: Aston Martin

 Foto: Aston Martin
Aston Martin AMR24
 Foto: Aston Martin
 Foto: Aston Martin
20
Fotogalerie

První technický pohled na Aston Martin AMR24

Aston Martin v pondělí představil vůz pro sezónu 2024. Je to vůz, který jsme zatím mohli poznat nejlépe, protože tým se v průběhu dne pochlubil fotografiemi z prvních jízd v Silverstonu.

Aston si před rokem už během předsezónních testů získal pověst černého koně a oprávněně vzbudil velká očekávání. Sezónu odstartoval jako druhé nejsilnější auto v poli se ziskem šesti pódiových umístění v prvních osmi závodech.

Náhle však přišel zlom a forma upadla. Zdálo se, že je to důsledek vynucené změny předního křídla, které pro nadměrnou ohebnost už FIA nechtěla dále tolerovat.

Více však Aston Martin zřejmě poškodil směr vývoje, kterým se vydal po zavedení balíčku změn v Kanadě ve snaze zvýšit aerodynamickou účinnost a snížit odpor.

Kombinace nových dílů a odlišného přístupu k nastavení auta způsobily, že auto začalo přicházet o svou dosud silnou stránku – trakci a rychlost na výjezdech z pomalých zatáček. Poučení i touto zkušeností vyvinuli nový model AMR24.

01.jpg

Vůz má ve srovnání s předchůdcem zkrácený nosní kužel. Jeho (1) špička již není spojena s (2) hlavním křídlovým profilem podobně jako v případě o dvě generace staršího modelu AMR22. Takovým uvolněním křídlového profilu se zvyšuje jeho zatížení. Nejen tímto detailem, ale i celkovým designem předního křídla se tak nosní část vozu blíží konceptu Red Bullu.

02.jpg

Přední naprava bude i nadále v provedení push-rod. Podstatnější je ale nová geometrie horního A-ramene, jehož (3) přední část je položena tak vysoko, že výše by to už snad ani nešlo a (4) zadní část je naopak snížena. Ve výsledku se tím zvětšil sklon ramene.

Aerodynamicky tvarované obaly ramen přední nápravy plní důležitou roli při korigování toku vzduchu směrem k bočnicím a k podlaze. Tvoří soustavu křídlových prvků uspořádaných tak, aby sklonily vzestupné proudění odtékající od předního křídla směrem dolů.

03.jpg

Zajímavou novinkou v této oblasti je nahoru zahnutý (5) vnitřní konec zadní části horního A-ramene, který je orientován opačně než celý zbytek ramene.

04.jpg

Představení Astonu zároveň odhalilo jedno z tajemství nového Mercedesu, o kterém se už dlouho spekulovalo. Mluvíme o přechodu od zavěšení zadních kol typu pull-rod k nápravě typu (6) push-rod. Jelikož Aston kupuje převodovku od Mercedesu a převodová skříň do velké míry definuje i rozložení a geometrii zadní nápravy, neměl vlastně ani na výběr.

Přesunutím vnitřních komponentů odpružení z úrovně podlahy na vrch převodové skříně se jim otevřel další prostor pro proudění vzduchu podél horní strany difuzoru.

05.jpg

Bočnice Astonu měly už loni mírně předsunutou a vyvýšenou (7) spodní hranu vstupního otvoru, což byl původně nápad pocházející z dílny Red Bullu, ale teprve nyní dovedli své řešení do opravdu extrémní podoby. Při pohledu zboku a zepředu jakoby vstupní otvor ani neexistoval.

06.jpg

Až pohled shora odhalí, že vstupní otvor bočnice tam přece jen je a má poměrně standardní velikost. Takové řešení umožňuje masivně prohloubit podseknutí bočnice a přivést více vzduchu na podlahu. Důkazem hloubky podseknutí jsou některé záběry, kde část bočnice budí dojem jakoby se vznášela vysoko nad podlahou.

07.jpg

Na rozdíl od loňských bočnic (na obrázku níže) definovaných ostře řezanou čelní a boční plochou mají nové bočnice organičtější tvarování a oblejší křivky.

Přestože předchozí řešení bylo účelně zaměřeno na odklon špinavého vzduchu za předními koly pryč od zbytku karoserie, tvořilo i nezanedbatelný odpor.

Proto by tento nový přístup měl být nejen více oku lahodící, ale také aerodynamicky efektivnější.

08.jpg

Na vrchní straně bočnice zůstaly ponechány hluboké žlaby vedoucí vzduch k podlaze.

09.jpg

Proudění kolem vrchní části krytu motoru bude mít o něco volnější cestu díky zeštíhlení (8) podpěr spojujících ochranný oblouk s monokokem a také díky osekání a zaoblení (9) karoserie, která ochranný oblouk obaluje.

Podobně jako v případě monopostu Haas zcela absentují (10) křidélka obklopující zpětná zrcátka.

10.jpg

Kroucený (11) horizontální úchyt zpětného zrcátka zešikmující proud vzduchu dolů zřejmě přispívá ke správnému fungování vstupního otvoru bočnice.

11.jpg

Technický pohled na vozy 2024

Doporučujeme

Články odjinud