Proti letošní GP Bahrajnu se staví celosvětová petice

FIA má dnes rozhodnout, jestli se uskuteční letošní Grand Prix Bahrajnu. Přitom sílí tlak veřejnosti, aby formule 1 na Šakiru letos nejela.
Proti letošní GP Bahrajnu se staví celosvětová petice

Bahrajnští pořadatelé sice požádali Mezinárodní automobilovou federaci, aby jim přidělila náhradní termín pro jejich závod, ale návrat Bahrajnu do kalendáře naráží na odpor týmů, které nechtějí závodit až do půlky prosince.

A i když Bernie Ecclestone chce s královnou motorsportu stát mimo politiku, ukazuje se, že to není dost dobře možné. Ze všech stran se na něj valí žádosti, aby se GP Bahrajnu letos nejela. K výzvám ze strany bahrajnských občanů a organizace Human Rights Watch se přidává celosvětová petice s názvem "Ne F1 v brutálním Bahrajnu".

"Apelujeme na vás, abyste veřejně prohlásili, že letos v Bahrajnu závodit nebudete, protože vláda zabila a mučila stovky nevinných lidí, kteří se postavili za svá práva. Vaše reputace a reputace formule 1 utrpí, pokud odměníte tento smrtící režim," uvedli organizátoři, kteří petici primárně adresují Red Bullu a ostatním týmům. V pátek ráno ji podepsalo více než 260 tisíc lidí z celého světa a nové podpisy neustále přibývají.

Mezitím z Bahrajnu stále přicházejí svědectví a násilnostech, které během nepokojů probíhaly a ještě pořád probíhají, i když byl výjimečný stav odvolán. Obětí represí vládních sunnitů jsou šiité, kteří vypovídají o tom, jak byli zatýkáni, mučeni a propouštěni ze svých zaměstnání.

Další článek: Hamilton chce příští rok nechat di Restu u Force Indie