Protest zamítnut, přezkum uznán. FIA vrátila Alonsovi sedmé místo z Austinu

Sportovní komisaři nejdříve označili protest Alpine proti penalizaci za nepřípustný. Následnou žádost o přezkum ale uznali.
Protest zamítnut, přezkum uznán. FIA vrátila Alonsovi sedmé místo z Austinu

Páteční večer měl v Mexiku pro Alpine dvě příchutě. Nejdříve přišla porážka a následně výhra.

Alpine v Austinu protestoval proti 30sekundové penalizaci, kterou dostal Alonso za jízdu s nebezpečným autem – Španěl měl poškozený vůz po kolizi se Strollem. V průběhu závodu mu odpadlo zrcátko.

Protest nevyšel

Podle sportovních komisařů byl protest Alpine nepřípustný. Tým neměl a nemohl podávat protest. Správně měl deklarovat svůj úmysl se odvolat k Odvolacímu soudu FIA nebo do 14 dnů požádat o přezkum, ale k němu musí dodat nové skutečnosti, které sportovní komisaři v okamžiku svého rozhodnutí neměli k dispozici. 

Přezkum už ano

Alpine tedy ihned podal žádost o přezkum a ten už sportovní komisaři uznali. Tým si už původně stěžoval na to, že Haas podal svůj protest 24 minut po limitu, který končí 30 minut po zveřejnění prozatímních výsledků závodu. Sportovní komisaři se už v Austinu odvolali na Mezinárodní sportovní řád, který jim v určitých případě umožňuje uznat protest i po tomto limitu.

Pro přezkum rozhodnutí je potřeba předložit nové skutečnosti. Alpine uvedl nový a významný důkaz, kterým byla skutečnost, že „tým se teprve ve 20:53 v den závodu dozvěděl, že původní protest byl podán 24 minut po obvyklé lhůtě 30 minut."

Alpine tedy prošel „první fází“, kdy sportovní komisaři prověřují, zda existují nové skutečnosti. 

V další fázi bylo zjištěno, že Haas mohl podat ručně psaný protest ve zmíněné lhůtě 30 minut. Lhůtu sice lze prodloužit, ale musí k tomu být důvody (například technické problémy), což nebyl tento případ.

To tedy znamenalo, že původní protest Haasu byl nepřípustný a stal se neplatným, což znamená, že se Alonso vrací na sedmé místo.

Zajímavé je, že ředitelství závodu Haasu řeklo, že na podání protestu má hodinu, přestože v Mezinárodním sportovním řádu je uvedeno 30 minut.

„Na dotaz Alpine, jaké skutečnosti vedly stewardy k jejich původnímu rozhodnutí, předseda stewardů oznámil, že Haas se dostavil na ředitelství závodu, aby si vyjasnil situaci, a byl informován, že bude mít na podání protestu 1 hodinu,“ uvedli stewardi v zápise.

Stewardi jsou však stále znepokojeni tím, že poškozený vůz zůstal na trati. Chtějí, aby byly zavedeny postupy, které by podobnou situaci řešily. Rozhodnutí dodává, že prezident FIA zahájil přezkum používání černé vlajky s oranžovým pruhem.

Další článek: Hamilton chce s Mercedesem jednat o víceleté smlouvě. Těší se, až se stane mistrem světa

Témata článku: , , ,

Aktuality

10:30 | Kubica po přechodu Orlenu k AlphaTauri nejspíše končí ve F1. Nekončí ale v motorsportu. Bude jezdit pro tým WRT v letošní sezóně WEC v kategorii LMP2. Tým potvrdil také Louise Delétraze. Třetím jezdcem ve voze 41 bude Rui Andrade. 
20:36 | Ve věku 80 let zemřel vítěz dvou grand prix Jean-Pierre Jabouille. Do historie se zapsal jako první vítěz s přeplňovaným motorem ve F1. 
19:33 | Red Bull má zítra v 15:00 prezentaci a očekává, že potvrdí spolupráci s Fordem... 
1. února | Jean Alesi se stal šéfem okruhu Paula Ricarda.. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února