Grosjean diskvalifikován z GP Itálie 2018, Haas se hned odvolal

Grosjean diskvalifikován z GP Itálie 2018, Haas se hned odvolal

Romain Grosjean byl diskvalifikován z Velké ceny Itálie 2018 Jeho vůz neodpovídal technickým pravidlům a technické směrnicí. Problém byl v rohu podlahy.

Haas se dnes bodově vyrovnal (v pořadí dokonce překonal) Renault. A právě Renault podal stížnost na vůz Romaina Grosjeana. 

Technický delegát FIA Jo Bauer po prohlídce podlahy Grosjeanova vozu potvrdil, že není v souladu s článkem 3.7.1 d Technických pravidel a technickou směrnicí TD/033-18 z 25. července 2018. 

Problém je s prvky v předním rohu podlahy. Situace je zde definována referenční rovinou, do které se Haas patrně nevešel.

Letní přestávka a souboj s Renaultem

Celá záležitost je poměrně složitá. Týmy měly od Monzy dodržovat určité objasnění pravidel popsané ve zmíněné technické směrnici, které se týká předního rohu podlahy. Technické směrnice jako takové nejsou nařízením, které se musí dodržovat, ale upřesňují znění pravidel. 

U Haasu informovali FIA o svém řešení, poskytli federaci podrobnosti a uvedli, že změny provedou až v Singapuru. Komisaři dostali e-mailovou korespondenci mezi FIA a Haasem. Americký tým v ní uvedl: „Vzhledem k nadcházející letní přestávce se budeme snažit tento upgrade představit pro GP v Singapuru, ale budeme poněkud vydáni na milost našim dodavatelům, takže žádáme určitou flexibilitu v této věci.“

FIA měla Haas upozornit, že by situaci v případě protestů soupeřů musela řešit. Haas ale bohužel do Monzy nestihl podlahu upravit. 

Renault problém objevil na fotografiích a s ohledem na těsný souboj v Poháru konstruktérů neváhal Haas nahlásit. 

Romain Grosjean byl následně dle očekávání diskvalifikován z Velké ceny Itálie 2018. 

Haas se odvolá

Haas má právo se proti rozhodnutí odvolat, což také učiní.

Sirotkin získal první bod

Na diskvalifikaci vydělala Force India ale zejména Renault, který měl původně stejné množství bodů jako Haas – 84. Nyní má 86 bodů a Haas má 76 bodů.

Sergej Sirotkin se posunul na 10. místo a získal svůj první bod ve formuli 1.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Doporučujeme

Články odjinud