Prostor pro inovace v rámci pravidel je téměř vyčerpaný, říká Newey

V posledním roce současných pravidel bude podle šéfdesignéra Red Bullu Adriana Neweyho těžké hledat řešení, která vůz zrychlí.
Prostor pro inovace v rámci pravidel je téměř vyčerpaný, říká Newey

Newey má rád změny pravidel, protože v nich dokáže najít prostor pro nová řešení, která přinášejí konkurenční výhodu. Jenomže současná pravidla platí už čtyři roky a téměř všechny jejich možnosti jsou vyčerpané. Další změna přijde až v roce 2014.

"Je to čím dál těžší, protože ve srovnání s letoškem nedojde k žádným skutečným změnám pravidel a bude to pátá sezóna od změny v roce 2009," řekl Newey k hledání výkonnosti vozu 2013 pro Autosport.

"Startovní pole se sbližuje. Jak velká konkurence je, můžete vidět na skutečnosti, že jsme letos měli osm vítězů."

A protože jsou rozdíly mezi vozy tak malé, důležité se stávají sebemenší detaily.

"V každém závodě máte tolik proměnných, které můžou změnit pozice vozů. Hodně se mluvilo o pneumatikách, jsou důležité, protože každý vůz s nimi pracuje trochu jinak než soupeři," vysvětloval Newey.

"Někdy můžou jistá trať a teploty vyhovovat konkrétnímu vozu víc než jeho bezprostředním soupeřům. Ať už je to převážně rychlý okruh jako Silverstone nebo pomalý jako Abú Zabí, například. Kvůli těmto faktorům je pro jakýkoliv tým těžké, aby dominoval."

Vzhledem ke stabilitě pravidel není divu, že RB9 bude evolucí letošního monopostu. "Skvělé na motorsportu a zvlášť formuli 1 je, že víme, co chceme přes zimu dokázat, ale netušíme, co se podaří ostatním," uzavřel konstruktér vítězů posledních tří šampionátů."

Další článek: Michael věří Hamiltonovi, že odchází kvůli nové výzvě

10:25 | Třetí současný jezdec pojede virtuální Le Mans. K Norrisovi a Verstappenovi (se stejným vozem) se připojí také Pierre Gasly, který bude v týmu třeba s Vergnem.
9:39 | Obrat McLaren Group v prvním čtvrtletí: 2019: 284 milionů liber 2020: 109 milionů liber
22. května | F1 potvrdila, že stále jedná s britskou vládou o pořádání závodů. Nyní je komplikuje nutnost karantény po přicestování do země...
22. května | Podle Sky Sports by se v Silverstonu mohlo jet později v létě, až skončí opatření (nutnost karantény po příjezdu do země). Šéf okruhu je v tomto optimistický.