Prost: Pro Hamiltonovu dominanci je klíčová věrnost Mercedesu

Současné dominanci Lewise Hamiltona ve formuli 1 podle čtyřnásobného mistra světa Alaina Prosta napomáhá také skutečnost, že Brit zůstává věrný a neustále buduje svůj vztah s týmem Mercedes.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Prost: Pro Hamiltonovu dominanci je klíčová věrnost Mercedesu | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Francouz vztah Hamiltona s Mercedesem přirovnal ke spolupráci Michaela Schumachera s Ferrari. Právě Schumacherův rekord sedmi titulů mistra světa může Hamilton v letošní sezóně vyrovnat.

Tři výhry v závodech pak Hamiltona dělí od rekordních 91 Schumacherových triumfů.

Strojové učení se zakouslo do dat a vybralo nejrychlejší jezdce za posledních téměř 40 let

Strojové učení se zakouslo do dat a vybralo nejrychlejší jezdce za posledních téměř 40 let

„Je neuvěřitelné, co Lewis dokázal. Dosáhnout toho můžete ale jen tehdy, když dlouho dominujete a jste dlouhodobě svázání s týmem,“ řekl Prost pro PA News.

„Když to dokázal Michael, všichni jsme si mysleli, že jeho rekordy nebude možné překonat. Nyní je tu ale období nadvlády Lewise a Mercedesu. Můžete srovnat dominanci Ferrari a Michaela s tou Mercedesu a Lewise, protože je to v podstatě stejný příběh.

„Máte skvělou organizaci s klíčovými lidmi v týmu a mezi jezdci týmovou jedničku a dvojku. Psychologicky máte velmi stabilní situaci, která vás staví do velmi silné pozice.

„Lidé si někdy neuvědomují, co Lewis dělá, protože zajel několik výjimečných kol, ale to jen proto, že má v týmu komfortní pozici, je sebevědomý, a to mu pomáhá najít tu poslední desetinu sekundy.“

Srovnávání jezdců z různých období nic neukazuje

Formule 1 tento týden ve spolupráci s Amazon Web Services zveřejnila studii, podle které byl Ayrton Senna nejrychlejším jezdcem historie a porazil Schumachera i Hamiltona.

Podle Prosta však taková srovnání jezdců nemají tu správnou hodnotu.

„Je jasné, že (Hamilton) je jedním z nejlepších, jak ale můžete hodnotit tuto generaci vozů a pilotů? Bylo to před více než 30 lety. Zeptal bych se sám sebe, kdybych byl v době Juana Manuela Fangia, dokázal bych se stát mistrem světa? Byl jsem tak dobrý jako on? Fangio je dobrý příklad. Ve F1 poprvé závodil v 38 letech,“ říká Prost.

„Můžete mít realistické hodnocení o Fangiovi, Ayrtonovi a Lewisovi, ale chtěli byste, aby Lewis začínal v 38? V žádném případě, někdy proto musíte přijmout fakt, že ne vždy se dá srovnávat.“

Překonat Schumacherovy rekordy nikdy nebyla má priorita, říká Hamilton

Překonat Schumacherovy rekordy nikdy nebyla má priorita, říká Hamilton

Další článek: Jezdci podporují návrat F1 do Turecka. Nováčci se těší na průlet osmou zatáčkou