Propad Ferrari: Byla na začátku špionážní aféra?

Ferrari zaznamenalo meziroční propad, který je více než patrný. Má problém se dostat do třetí části kvalifikace a v závodě bojuje s McLarenem, Racing Pointem a ne s Mercedesem, jak by si tifosi přáli.

Ferrari sice vloni nebojovalo o tituly, ale dokázalo dojíždět na pódiu a vyhrát závody. Letos mají ale vozy maranellské stáje problém se dostat do třetí části kvalifikace.

Vypadá to, a říkají to i soupeři, že Mercedes zlepšil přes zimu svou pohonnou jednotku, což samozřejmě hraje roli nejen v rozdílu mezi Mercedesem a Ferrari, ale také Mercedesem a Red Bullem a rovněž to „pozvedlo“ Racing Point a Williams.

Jsou to kecy, říká Wolff o vyjádřeních Binotta o technických směrnicích

Jsou to kecy, říká Wolff o vyjádřeních Binotta o technických směrnicích

Není to ale hlavní problém. Ferrari samotné má svých problémů více než dost. Mattia Binotto okolo tohoto tématu zatím chodí jako okolo horké kaše. Jednou se dozvíme, že jde o korelaci dat, pak že to Ferrari přehnalo v hledání přítlaku a nakonec, že na Ferrari dopadly loňské technické normy, ale ty jsou vlastně skvělé, protože vyjasnily pravidla a také dopadly na všechny – nejen na Ferrari. 

Samotná pravda je poměrně dobře známá. Italská média ale teď žijí něčím trochu jiným. Na začátku všeho mohla být špionáž.

Špionáž ve Ferrari?

Je to nějakých 13 let, co formulí 1 otřásla slavná kauza Spygate, při které putovaly nákresy z Maranella do Wokingu. 

Podle novináře Giorgia Terruzze hrála špionáž hlavní roli také tentokrát, i když informace tekly přes konkurenční tým do sídla FIA.

Alonso byl ze zrady týmu obviňován neprávem, říká de la Rosa o Spygate

Alonso byl ze zrady týmu obviňován neprávem, říká de la Rosa o Spygate

Pohonná jednotka Ferrari byla v centru pozornosti soupeřů po celý loňský rok, i když žádný protest nikdo nepodal. FIA ji několikrát prověřovala, ale nic nelegálního nenašla.

Pak ale přišla Velká cena Itálie, kterou vyhrál Charles Leclerc a výkon pohonné jednotky byl podle soupeřů v závodě až příliš silný... až podezřele silný. 

Jeden ze soupeřů Ferrari a někdo, kdo „znal nejlépe střežené tajemství Ferrari“ předali informace o pohonné jednotce FIA. Ta nemohla dokázat, že Ferrari podvádí, a tak se zrodila ona slavná tajná dohoda, o jejíž existenci se svět dozvěděl pár minut před koncem letošních předsezónních testů. FIA také už vloni vydala několik technických směrnic a zavedla druhý senzor pro měření průtoku paliva.

Armageddon

Ferrari se probudilo do nového dne, který srazil formu rudých vozů hned na dvou frontách. Vůz přišel o pár desítek koní výkonu. Kromě toho byl ale letošní vůz stavěn tak, aby minimalizoval slabé stránky svého předchůdce – tedy zrychlil v pomalých zatáčkách. Výkon na rovinkách Ferrari neřešilo, protože ho bohatě kompenzovalo svým výkonným motorem. Ten ale teď nemá. SF1000 v důsledku toho výrazně ztrácí na rovinkách.

Zmrazení vývoje:  Jak funguje nový žetonový systém?

Zmrazení vývoje: Jak funguje nový žetonový systém?

Náprava nebude snadná. Ferrari může postupně upravit letošní vůz, ale větší krok lze očekávat až v příštím roce, kdy bude moci nasadit nový motor a také postavit jiný vůz – ačkoliv ne úplně jiný. Pravidla totiž vývoj částečně zmrazila. Naštěstí pro Maranello se to netýká aerodynamických částí. 

Další článek: Nad GP Španělska se stahují koronavirová mračna. F1 má plán B

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00