Prodloužení prvního tréninku může malým týmům uškodit, míní McLaren

Týmy formule 1 se nad zamyšleným prodloužením prvních tréninků neshodnou. Jedni vidí možnost pro nováčky, druzí ztrátu příležitosti vydělat.
Prodloužení prvního tréninku může malým týmům uškodit, míní McLaren

Světová rada musí návrh teprve schválit, ale je téměř jisté, že příští rok budou první tréninky trvat o půl hodiny déle, cílem je dát prostor mladým talentům.

Ale zřejmě se změní jen málo, protože velké stáje to nevyužijí. "Z pohledu McLarenu to není něco, co bychom chtěli dělat," potvrdil šéf týmu Martin Whitmarsh.

Zřejmě tedy vše zůstane při starém a mladíky budou pouštět na trať jen menší stáje. Doposud to dělaly tak, že je nechaly jezdit celý trénink místo jednoho ze závodních jezdců. Příští rok budou moci v rámci prodlouženého tréninku jezdce ve voze střídat.

McLaren upozorňuje, že se to nakonec může vymstít. "Myslím, že se to obrátí proti malým týmům, protože v současnosti mají unikátní příležitost prodávat první trénink, mnoho jich to dělá a pro mnoho těchto týmů je to překvapivě zdroj důležitých příjmů," vysvětloval Whitmarsh.

"Pokud tu příležitost bude mít každý tým, tak se zmenší hodnota toho, co některé tyto menší týmy můžou prodávat. Takže to podle mě může paradoxně fungovat proti nim."

Ovšem třeba Force India, která do prvních tréninků pouští svého záložníka pravidelně, si myslí, že je vše v pořádku.

"Je to dobrý kompromis pro všechny, protože si týmy můžou vybrat, jakou cestou se vydají a nikoho k ničemu nenutíme," řekl zástupce šéfa týmu Bob Fernley pro Autosport.

"Náš názor je, že to mělo být tak, že mladý jezdec odjede prvních 30 minut a pak vrátí pneumatiky, ale ostatní týmy neměly pocit, že by to pro ně bylo přínosné."

"Toto pravidlo jim dává volnost, takže pokud třeba Ferrari nechce nasadit záložníka, může jezdit s primárními jezdci, pokud Marussia chce nasadit mladého jezdce do obou částí prvního tréninku, tak může, a pokud to chce Force India zkombinovat, taky může."

Další článek: FIA podepsala novou Concordskou dohodu