Proč Vettel předjížděl jednoho soupeře za druhým?

Sebastian Vettel musel po úvodní kolizi do boxů, kde přezul na měkké pneumatiky. Na nich vydržel až do 40. kola.
Proč Vettel předjížděl jednoho soupeře za druhým?

Během pouhých 15 kol po restartu závodu se Vettel dostal ze 17. na 5. místo. Před závodem se přitom říkalo, že na okruhu Paula Ricarda bude předjíždění obtížnější.

Vettel samozřejmě předjížděl jezdce ve slabších autech, ale jak jsme mnohokrát viděli, ani výkonnostní náskok nemusí v dnešní F1 stačit.

Na druhou stranu se příliš nemohl spoléhat na čerstvější pneumatiky. Někteří jezdci před ním měli navíc pneumatiky měkčí specifikace. 

Verstappen se pustil do médií. Využil k tomu Vettela

Verstappen se pustil do médií. Využil k tomu Vettela

Vettelovi určitě pomohly DRS, které byly možná příliš agresivní. Jezdec Ferrari ale nabídl ještě jedno vysvětlení – vítr! Ten podle něj foukal od východního konce trati směrem k západnímu konci.

„Hodně to pomohlo,“ řekl pro Autosport. „Získali jsme hodně ve druhé části rovinky. Kdyby vítr foukal opačným směrem, myslím, že by to bylo těžší.“

Pneumatiky byly už v pořádku

Pirelli přivezlo do Francie (a znovu tak učiní v Silverstonu) speciální pneumatiky, které už byly ve Španělsku. Tam s nimi mělo Ferrari problém. Podle Vettela byla nyní situace lepší. 

„Naše strategie byla dobrá. Neměli jsme žádné problémy s pneumatikami. Kimi odjel více než 30 kol na ultraměkkých. Nevím, kde bych byl já, protože po prvním kole jsem měl jiný závod. Byli jsme mnohem lepší než v Barceloně. Dosáhli jsme pokroku.“

Pirelli udělalo správně, když upravilo pneumatiky, řekl Vettel po testu

Pirelli udělalo správně, když upravilo pneumatiky, řekl Vettel po testu

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Proč měla ve Francii trofej podobu gorily?

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00