Proč nedostal Schumacher trest? Důležitá je rychlost, ne DRS, říká Whiting

Michael Schumacher mohl přijít o své premiérové umístění na stupních vítězů od návratu do formule 1, ale nestalo se tak. Ředitel závodu Charlie Whiting vysvětlil důvody.
Proč nedostal Schumacher trest? Důležitá je rychlost, ne DRS, říká Whiting

Když Schumacher slavil s Alonsem a Räikkönenem na pódiu ve Valencii, ještě netušil, že své třetí místo může ztratit a propadnout se na deváté. FIA ho totiž začala vyšetřovat za použití DRS pod žlutými vlajkami, za což mu hrozila penalizace průjezdu boxy, která se převádí na 20 sekund přičteným k výslednému času, když je udělena až po závodě.

Stewardům trvalo Schumacherovo vyšetřování tři a půl hodiny, přičemž si vyslechli jezdce, představitele týmu, prohlédli videozáznam a prostudovali data z telemetrie. Nakonec se rozhodli, že žádný trest neudělí.

Proč? "Klíčová není pozice DRS," vysvětloval Whiting pro Auto Motor und Sport. "Neexistuje pravidlo, které by říkalo, že pod žlutými vlajkami musí být zadní křídlo zavřené nebo otevřené. Rozhodující je, jestli jezdec v daném místě zpomalil, či nikoliv. A Schumacher ve srovnání s předchozím kolem zpomalil hodně."

Žluté vlajky signalizují nebezpečí na trati a jezdec má pod nimi zpomalit a být připraven zastavit. Schumacher sice vjel s otevřeným křídlem do DRS úseku, na jehož začátku byla stacionární žlutá vlajka, kterou zřejmě neviděl, ale když spatřil dvojitou žlutou vlajku umístěnou o 200 metrů dál, výrazně zpomalil. V tom úseku byl dokonce pomalejší než Mark Webber, který na jeho počínání upozornil a který sám jel po celou dobu se zavřeným křídlem.

Po závodě se mohlo zdát, že se FIA rozhodla marketingově, aby Schumachera nepřipravila o první pódium od jeho návratu. Protože v GP Španělska byli za použití DRS pod žlutými vlajkami penalizováni Sebastian Vettel a Felipe Massa.

Whiting to ale odmítl. "Tohle byl velmi odlišný případ. Oba měli ve žluté zóně otevřené DRS a nijak zvlášť nezpomalili. Michael hodně ubral plyn. V tu chvíli mu z boxů také řekli, aby zpomalil. U Vettela a Massy jsme nic takového v Barceloně neviděli."

Další článek: Mechanici McLarenu kritiku své práce ignorují