Proč musel Sébastien Bourdais odejít?

Francouzovým problémem jsou jeho osobnost a technické schopnosti.
Proč musel Sébastien Bourdais odejít?

Sébastien Bourdais ve formuli 1 skončil. Alespoň u Toro Rosso. Tým se ve svém tiskovém prohlášení ani nesnažil ututlat pravé důvody "okamžitého" rozchodu. "Naše spolupráce nepřinesla výsledky, jaké jsme očekávali," řekl Franz Tost.

Vedení Toro Rosso jakoby obecně s piloty neumělo vycházet. Fanoušci mají ještě v živé paměti rozchod s Američanem Scottem Speedem, kdy se dokonce hovořilo o lehkých inzultacích. Společnou notu nenašel tým ani s Vitantoniem Liuzzim.

Důvody Bourdaisova odchodu existují v zásadě dva: Francouzova osobnost a jeho trápení se s technikou.

Toro Rosso si Bourdaise pro letošní sezonu ponechalo zejména z důvodu zákazu testů. Vedle nováčka Sébastiena Buemiho potřebovalo zkušeného pilota a ze srovnávacích testů před novou sezonou vzešel lépe Bourdais než Japonec Takuma Sato.

Jenomže Bourdais vedle Buemiho dvakrát nezazářil, ba právě naopak. Bourdais nedokázal udržet tempo formule 1 z pohledu vývoje vozu a škály jeho nastavení pro dílčí jízdy. Bourdais je tím typem pilota, který potřebuje mít auto uzpůsobené pro jeho jízdní styl, jinak nedokáze podat dobrý výkon. Oproti tomu jsou závodníci, kteří dostanou minimálně maximum z auta, ať se jedná o špičkově nastavený vůz nebo sekačku na trávu. V posledních letech to předvádí zejména Fernando Alonso.

Po čtyřech mega úspěšných letech v Americe musí boje na opačném konci startovního pole pro Bourdaise také představovat tuhý test jeho motivace. A to je druhý Bourdaisův problém. Bourdais totiž nedokáže zvedat morálku týmu. Jednoduše řečeno si stěžuje úplně na všechno, a to i tehdy, když jeho tým dosáhne dobých výsledků. Dělal to prý i v Americe, alespoň Paul Tracy říká...

Bourdaisovi v žádném případě nemohlo pomoci ani přímé srovnání se Sebastianem Vettelem, a teď nejsou myšleny výkony na dráze, jako spíše mimo ni. Věčně optimistický a energický Vettel musel během několika měsíců bez jakéhokoli úmyslu vytvořit dojem, že Bourdais je jen nafouknutá a přeceňovaná hvězdička.

Sébastien Bourdais usiluje o setrvání ve formuli 1, ale jeho pověst se za ním potáhne jako stín. Žádný z týmů o něj nebude stát. Jeho jedinou možností je tak návrat do Ameriky a obohacení řady těch, kteří po úspěchu za oceánem nenašli štěstí v Evropě.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.
10. srpna | F1 2018 odkaz
10. srpna | Liberty prozradila, že Carey je placen podle toho, kolik F1 vydělá...
8. srpna | Räikkönen věří, že jeho výsledky neodrážejí jeho rychlost.

Nejčtenější články

Hamilton jmenoval dva týmy, za které by mohl jezdit. Změnu ale neplánuje

Hamilton jmenoval dva týmy, za které…

Lewis Hamilton jmenoval dva týmy, u kterých by si dokázal představit, že by by za ně v F1 jezdil. Změnu ale neplánuje. Odchod z Mercedesu podle něj znamená odchod z F1.

14.  8.  2017 | | 73 N/A
Ferrari podle Vettela přišlo na slabé stránky svého letošního vozu

Ferrari podle Vettela přišlo na slab…

Ferrari odhalilo slabé stránky svého letošního monopostu a ví, jak si udržet své šance v boji o letošní titul mistra světa formule 1, říká Sebastian Vettel.

13.  8.  2017 | | 89 N/A
Souboje týmových kolegů v první polovině sezóny 2017

Souboje týmových kolegů v první polo…

Jak probíhaly souboje týmových kolegů v prvních jedenácti závodech sezóny 2017?

10.  8.  2017 | | 11 N/A
Rosberg Ferrari nevěří, neudrží prý krok s Mercedesem

Rosberg Ferrari nevěří, neudrží prý …

Mercedes před druhou polovinou sezóny vede v Poháru konstruktérů. Mezi jezdci je ale v čele Sebastian Vettel. Nico Rosberg Ferrari v boji o titul nevěří.

10.  8.  2017 | | 58 N/A
Motokára. Stroj, na který nedají dopustit ani zkušení jezdci

Motokára. Stroj, na který nedají dop…

Motokáry jsou tradičně vnímány jako tréninkový prostředek pro budoucího hvězdy, ale ke zlepšení svých schopností jich využívá i řada předních závodníků.

13.  8.  2017 | | 11 N/A