Proč formule 1 není televizní sport | Foto: Getty Images / Clive Rose

Foto: Getty Images / Clive Rose

Proč formule 1 není televizní sport

Existuje hodně sportů, jimž televizní obrazovka, pohled na dění prostřednictvím kamer, ubírá kromě autentické atmosféry také na atraktivitě. Patří mezi ně také formule 1, její skutečné kouzlo se doma v obyváku vytrácí. Přímo na okruhu se vám nemůže stát, že byste si stěžovali na nudu.

Při vstupu na tribunu se divák ocitá uprostřed živého spektáklu, kde se příběhy nejstatečnějších hrdinů volantu psané do asfaltu střetávají s touhou po vítězství. Prostředí okruhu Grand Prix F1 je jako přepychový divadelní sál, kde se každý pohyb, každý zvuk a každý okamžik stávají součástí ohromujícího představení.

Dojmy a emoce naplňují každý okamžik, cítíte napětí nejen při startu, ale v každé zatáčce, v každé desetině sekundy, kdy se závodníci s odvážnými manévry přetahují o každý metr. Rychlost technicky nejdokonalejších monopostů světa je na první setkání ohromující a pocit výjimečnosti nevymizí ani napodruhé, ani napotřetí, ani nikdy poté.

Doma u obrazovky si jen stěží představíte, jakou rychlost musí stroj vyvinout, aby obletěl několik kilometrovou trať za minutu a půl. Nepoznáte, že jen sledovat letící auta na rovince vyžaduje velmi rychlé pohyby hlavou, že fantastické zpomalení před zatáčkou z tří set kilometrů v hodině na sto na pár metrech vypadá neuvěřitelně jako v počítačové hře. Až přímo u trati pochopíte, jak fungují nejlepší brzdy závodní planety, jak to vypadá, když se zatáčka projíždí ve dvěstěpadesáti za hodinu a kola drží na asfaltu jako přibitá.

A vidět své oblíbené jezdce, vůz týmu svého srdce projíždět cílovou čárou, za vítězného jásotu fanoušků, vám pokaždé rozproudí krev v žilách a upevní v srdci lásku k tomuto fascinujícímu sportu.

A přestože hlavním tahákem jsou samotné závody, okruh Grand Prix nabízí mnohem více. Od interaktivních výstav a prezentací automobilů, přes autogramiády s jezdci a legendami sportu, přes různé soutěže, seznámení s technickými výstřelky poslední doby, možnost nákupu týmového oblečení a dalších předmětů až po gastronomické dobrodružství plné exotických pochoutek. Je to jako vstoupit do světa zázraků, kde se za každým rohem skrývá nové dobrodružství a objevy.

Na některých okruzích jako jsou třeba nizozemský Zandvoorth nebo italská Imola vstupujete do historie motorsportu. Osaháte si vlastníma rukama historické artefakty na trati i kolem ní, skloníte se před pomníky hrdinů minulosti a zavzpomínáte na doby, kdy ještě závodění nebylo záležitostí peněz ale cti a odvahy.

Každý závodní víkend je odlišný, každý nabízí jiné koření. Divák ochutná nejen tréninky, kvalifikaci a nedělní závod, ale i hostitelskou zemi, její speciality, zvláštnosti, přírodu i města. Každá Velká cena odráží místo konání, jeho atmosféru, jeho obyvatele, jejich život a zvyky.

Účastí na Grand Prix formule 1 vstupujete do světa, kde se sny stávají skutečností a vzrušení nikdy nekončí. Pokud sledování Velkých cen v televizi je realita, potom na okruhu je to fantazie, která vás uchopí a přenese do světa rychlosti a dokonalých zážitků.

Pokud se budete chtít vydat na Velkou cenu formule 1, doporučujeme cestovní kancelář Prima Italia – jedinou specializovanou cestovku v ČR na prodej vstupenek a zájezdů formule 1.  

Doporučujeme

Články odjinud