Proč FIA zakázala Kvjatovi nasadit speciální design helmy? Protože se zeptal

Daniil Kvjat nezažil zrovna šťastnou domácí velkou cenu. Radost mu nezvedla ani FIA, která mu zakázala nasadit speciální design helmy.

Podle Sportovních pravidel (článek 9.1) má mít jezdec na celou sezónu stejný design helmy. Může ji jednou změnit – například pro domácí závod apod. V ostatních případech se sice tolerují drobné úpravy, ale jinak by měly být helmy ve všech závodních víkendech „značně podobné“.

Pravidlo se zavádělo kvůli fanouškům i televizním komentátorům, aby jezdce ihned poznali. V Rusku to připomněl také Michael Masi. 

Kvjat nasadil jiný design helmy už v Itálii, takže v Rusku šlo o jeho třetí design a FIA mu zamítla žádost o nasazení helmy v závodním víkendu.

Například Sebastian Vettel změnil letos design helmy vícekrát, i když častokrát šlo o relativně malé změny a na první pohled bylo jasné, že je to Vettelova helma. Výrazně dál zašel ve změnách Max Verstappen. Srovnání helem najdete v galerii nahoře.

V  čem byl rozdíl? Podle Masiho v tom, že se Kvjat předem zeptal. 

„Padla otázka, zda je design helmy značně podobný,“ řekl Masi. „A odpověď byla: ‚Ne, není.‛“

„Tým se mě zeptal, zda je design podle mého názoru značně podobný. Což je podle mě formulace v pravidlech.“

Masiho se zeptali, zda se podobně předem ptají všichni jezdci. „Ne nutně. Obecně ti, kteří žádají, dostanou odpověď buď tak či onak.“

Pokud jde přímo o Verstappena, ten se prý nezeptal. „Ne, tým mi neposlal žádost,“ reagoval Masi pro Motorsport.com.

„Řekl jsem v pátek večer jezdcům, že je to něco, na co se podíváme, ale je zde mnoho vstupů. Není to jen FIA, je to FIA a skupina F1.“

Masi tedy nevylučuje změny, ale pokud by se musel změnit článek pravidel a to už pro příští rok, muselo by to schválit všech deset týmů.

Váš názor Další článek: Skepse u Verstappenů: Max o titul příští rok bojovat asi nebude, říká jeho otec
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
22. října | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
22. října | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00