Fernando Alonso přišel do Maranella až v roce 2010, což mělo své důvody. Kdysi si naštval Jeana Todta, proto se muselo nejdřív změnit vedení.
Když odcházel Michael Schumacher do důchodu na konci roku 2006, Ferrari hledalo jeho následovníka. Na trhu byli k mání Räikkönen i Alonso a tehdejší šéf Scuderie Jean Todt se rozhodl pro Fina. Tehdy to mimo jiné odůvodňoval tím, že ho doporučil sám Schumacher. Ale byl tu i jiný důvod.
Todt totiž usiloval o Alonsa ještě dřív, než se vůbec španělský jezdec ukázal ve formuli 1. Ale přišlo něco, co považoval za zradu. "V podstatě jsme se s Fernandem dohodli, ale pak ho nechal (jinou) smlouvu podepsat Flavio (Briatore)," vysvětloval Todt v rozhovoru pro Gazzettu dello Sport.
"Bylo to po jeho vítězství ve Spa v F3000 (v roce 2000), navázali jsme kontakt s jeho manažerem (Adrianem Camposem). Přijel za mnou do Maranella a dohodli jsme se. Když pak Fernando podepsal s Briatorem, nesl jsem to těžce a už jsem s ním nikdy nenavázal kontakt."
Campos Todtova slova potvrdil. "Ferrari nás požádalo, abychom počkali a s nikým jiným nepodepisovali, ale Flavio k nám přišel se smlouvou v ruce."
Až když došlo ke změně ve vedení týmu Ferrari, se Alonsovi znovu otevřely dveře v Maranellu. Smlouvu na období od roku 2010 s ním podepsal Stefano Domenicali.