Problémy Ruska s dopingem by se F1 dotknout neměly

Světová antidopingová agentura (WADA) vyloučila Rusko ze sportovních událostí v následujících čtyřech letech. Formule 1 by se to však týkat nemělo.

WADA v novém rozhodnutí zakázala ruským sportovcům se v nejbližších čtyřech letech účastnit soutěží, jako jsou olympijské hry či mistrovství světa. Rusko má také zákaz pořádat mezinárodní sportovní události na svém území.

Řídícím orgánem formule 1 i mnoha dalších šampionátů v motorsportu je FIA, která je zařazena do dokumentů WADA. Na události, které organizuje, by se měl nový zákaz vztahovat.

V případě formule 1 by mohla mít problémy Grand Prix Ruska a také Daniil Kvjat. 

V Soči jsou ale zatím v klidu. Vztahuje se na ně výjimka. Ohroženy nejsou události, které již byly dohodnuty. 

Společnost Rosgonki, která organizuje Grand Prix Ruska, věří, že neexistují žádné okolnosti, za kterých by bylo možné závod zrušit, protože má pevnou smlouvu. Podepsána byla už v roce 2010 a platí do roku 2025. 

„Jsme přesvědčeni, že ruská grand prix se bude konat v roce 2020 i v následujících letech. Zveme všechny do Soči. Prodej vstupenek je v plném proudu,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Otázkou je, jaký vliv bude mít zákaz na Daniila Kvjata. Ruští sportovci se mohou mezinárodních akcí zúčastnit za předpokladu, že nebyli zapojeni do dopingových skandálů. Musí ale závodit pod neutrální vlajkou – v případě OH například pod vlajkou olympiády. 

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Další článek: Pirelli dokončilo letošní testy 18palcových pneumatik pro rok 2021

Témata článku: ,