Problémy MP4-28 jsme si nechtěli připustit, přiznává McLaren

Pokrok v letošní sezóně si McLaren sám trochu zpomalil tím, že si hned na začátku nepřiznal chyby ve vývoji vozu. Procitl až v Austrálii.
Problémy MP4-28 jsme si nechtěli připustit, přiznává McLaren

Wokingská stáj si prožívá jeden z nejhorších vstupů do sezóny za poslední roky, přitom kdyby si chyby přiznala hned, nemusela se tolik trápit.

"Před Austrálií tu byly náznaky a obavy, ale máte skupinu velmi intelektuálních expertů, kteří budou hledat logická vysvětlení a důvody, přičemž se ne vždy shodnou," popisoval šéf týmu Martin Whitmarsh pro Autosport.

"Někteří přiznají problém, jiní ho budou popírat. To je lidská přirozenost. Ale my jsme toho v pátečním tréninku (v Austrálii) nemuseli odjet moc, aby se z toho (problému) stala nepopiratelná pravda."

"Nebyli jsme dost rychlí a trochu jsme to popírali. Všechny týmy měly v testech v Jerezu a Barceloně problémy s drolením pneumatik, takže jsme si to (problémy) neuvědomovali. Když se ohlédnete zpět, tak je každá vaše chyba dobře zdokumentovaná, a my ty chyby vidíme, ale uvědomovali jsme si je příliš pomalu."

A jak se týmu, jako je McLaren, mohlo stát, že se bez větších změn pravidel mezi sezónami tak propadl?

"Ve vývoji jsme ztratili cestu a skončili s vozem, který nebyl dost výkonný," vysvětloval Whitmarsh. "Maximální výkon podával jen nárazově a vy musíte řešit následky. Aerodynamickou výkonnost musíte mít v celém provozním okně, a v tom jsme propadli, i když máme ty nárazové vrcholy."

"Můžeme z toho vinit nedostatečné zázemí? Ne. Můžeme z toho vinit špatné procesy a interpretaci? Myslím, že bychom měli. Může se stát, že se necháte příliš vést daty, že jste moc analytičtí a nenecháte si odstup."

Při napravování problémů McLarenu nepomáhá, že je jeho dnes již bývalý technický ředitel Paddy Lowe na odchodu. Podle šéfa týmu ale rozkmotření s Lowem nestojí za špatným zrodem MP4-28.

"Paddy byl pořád v naší společnosti v den představení auta a pracoval pro ni ještě další týden nebo dva poté," připomněl. "To, jak na tom jsme dnes, není spojeno s jeho odchodem. Během tohoto procesu (návrhu vozu) tu byl."

"Není to nejlepší (jeho absence při napravování chyb). Mám k němu velkou náklonnost. Angažoval jsem ho před 22 lety a dlouho jsme spolupracovali. Prožili jsme si několik velkých vrcholů a temných období, já bych to chtěl zakončit pozitivně. Nechci zacházet do výčitek a obviňování těch, kdo už nejsou na palubě."

"Skutečnost je taková, že Paddy byl zapojen do konceptu, vývoje a zrození tohoto vozu, a já bych ho rád měl zpět, aby ho opravil."

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.
10. srpna | F1 2018 odkaz
10. srpna | Liberty prozradila, že Carey je placen podle toho, kolik F1 vydělá...
8. srpna | Räikkönen věří, že jeho výsledky neodrážejí jeho rychlost.

Nejčtenější články

Hamilton jmenoval dva týmy, za které by mohl jezdit. Změnu ale neplánuje

Hamilton jmenoval dva týmy, za které…

Lewis Hamilton jmenoval dva týmy, u kterých by si dokázal představit, že by by za ně v F1 jezdil. Změnu ale neplánuje. Odchod z Mercedesu podle něj znamená odchod z F1.

14.  8.  2017 | | 73 N/A
Ferrari podle Vettela přišlo na slabé stránky svého letošního vozu

Ferrari podle Vettela přišlo na slab…

Ferrari odhalilo slabé stránky svého letošního monopostu a ví, jak si udržet své šance v boji o letošní titul mistra světa formule 1, říká Sebastian Vettel.

13.  8.  2017 | | 89 N/A
Souboje týmových kolegů v první polovině sezóny 2017

Souboje týmových kolegů v první polo…

Jak probíhaly souboje týmových kolegů v prvních jedenácti závodech sezóny 2017?

10.  8.  2017 | | 11 N/A
Rosberg Ferrari nevěří, neudrží prý krok s Mercedesem

Rosberg Ferrari nevěří, neudrží prý …

Mercedes před druhou polovinou sezóny vede v Poháru konstruktérů. Mezi jezdci je ale v čele Sebastian Vettel. Nico Rosberg Ferrari v boji o titul nevěří.

10.  8.  2017 | | 58 N/A
Motokára. Stroj, na který nedají dopustit ani zkušení jezdci

Motokára. Stroj, na který nedají dop…

Motokáry jsou tradičně vnímány jako tréninkový prostředek pro budoucího hvězdy, ale ke zlepšení svých schopností jich využívá i řada předních závodníků.

13.  8.  2017 | | 11 N/A