Připravuje se FIA na jednotného dodavatele paliva?

Ve zprávě Mezinárodní automobilové federace ze zasedání Světové rady se objevila věta, která naznačuje, že by mohlo dojít ke změně v oblasti dodavatelů paliv F1.
Připravuje se FIA na jednotného dodavatele paliva?

Minulý týden v pátek Světová rada mimo jiné schválila provizorní kalendář 2014 a pokračování Pirelli v roli dodavatele pneumatik. V jejím prohlášení se však objevila jedna zajímavá věta.

"Jedním ze zaznamenáníhodných aspektů nové Concordské dohody 2013 je nová procedura výběrového řízení pro určení jednotných dodavatelů v oblasti pneumatik a paliv."

Jednotného dodavatele pneumatik má formule 1 už dlouho, ale na poli paliv stále funguje konkurence, byť omezená, protože pravidla relativně hodně svazují výrobcům ruce.

Formule 1 přesto nabízí ropným společnostem zajímavou marketingovou příležitost, a proto tu máme v roli dodavatelů Shell ve spojení s Ferrari, Mobil u McLarenu, Petronas u Mercedesu a Total u Red Bullu, Lotusu a Caterhamu. Navíc PDVSA a Cepsa působí jako sponzoři Williamsu, respektive Tora Rossa.

Zavedením jednotného dodavatele paliv by tedy FIA odstranila jeden z důležitých zdrojů příjmů týmů. Kromě výše citované věty ze zprávy Světové rady však federace nic bližšího neřekla, takže si budeme muset počkat na další informace. Změna ale určitě nenastane už příští rok.

Diskuze (29) Další článek: Prost: Nové motory budou poruchové. Je jen otázka, jak dlouho
17:16 | Podle FIA je 10 % šance na déšť v FP3 a kvalifikaci. Uvidíme poprvé slicky...
16:45 | Force India chce do prosince rozhodnout o novém názvu...
19. října | Ricciardo ve druhém tréninku nevyjel. protože měl defekt na své sadě pneumatik do přechodných podmínek.
19. října | Red Bull se vrací k B specifikaci motoru Renault po problémech s mapováním motoru.

GP USA 2018

Pátek 19. října 2018
1. trénink Hamilton (1:47.502, mokro)
2. trénink Hamilton (1:48.716, mokro)
Sobota 20. října 2018
3. trénink Vettel (1:33.797)
Kvalifikace Hamilton (1:32.237)
Neděle 21. října 2018
Závod 20.10