Připravuje se FIA na jednotného dodavatele paliva?

Ve zprávě Mezinárodní automobilové federace ze zasedání Světové rady se objevila věta, která naznačuje, že by mohlo dojít ke změně v oblasti dodavatelů paliv F1.
Připravuje se FIA na jednotného dodavatele paliva?

Minulý týden v pátek Světová rada mimo jiné schválila provizorní kalendář 2014 a pokračování Pirelli v roli dodavatele pneumatik. V jejím prohlášení se však objevila jedna zajímavá věta.

"Jedním ze zaznamenáníhodných aspektů nové Concordské dohody 2013 je nová procedura výběrového řízení pro určení jednotných dodavatelů v oblasti pneumatik a paliv."

Jednotného dodavatele pneumatik má formule 1 už dlouho, ale na poli paliv stále funguje konkurence, byť omezená, protože pravidla relativně hodně svazují výrobcům ruce.

Formule 1 přesto nabízí ropným společnostem zajímavou marketingovou příležitost, a proto tu máme v roli dodavatelů Shell ve spojení s Ferrari, Mobil u McLarenu, Petronas u Mercedesu a Total u Red Bullu, Lotusu a Caterhamu. Navíc PDVSA a Cepsa působí jako sponzoři Williamsu, respektive Tora Rossa.

Zavedením jednotného dodavatele paliv by tedy FIA odstranila jeden z důležitých zdrojů příjmů týmů. Kromě výše citované věty ze zprávy Světové rady však federace nic bližšího neřekla, takže si budeme muset počkat na další informace. Změna ale určitě nenastane už příští rok.

Další článek: Prost: Nové motory budou poruchové. Je jen otázka, jak dlouho

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
10:10 | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
8:58 | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.