Případ Piastri? V IndyCar je McLaren namočený do podobné kauzy

Byl potvrzen jako náhrada za Fernanda Alonsa a jeho debut v F1 byl brán jako hotová věc. Za pár desítek minut se však Oscar Piastri ozval a vše popřel. V kokpitu Alpinu ho příští rok rozhodně neuvidíme. Naopak by měl jednadvacetiletý rodák z Melbourne vystřídat svého krajan Ricciarda v McLarenu. Že je to ojedinělá kauza? Za oceánem se už déle než měsíc řeší případ jako přes kopírák a zase je v tom namočený McLaren.
Foto: IndyCar
Případ Piastri? V IndyCar je McLaren namočený do podobné kauzy | Foto: IndyCar

„Pochopil jsem, že Alpine dnes odpoledne bez mého souhlasu vydal tiskové prohlášení, podle kterého mám v příštím roce závodit pro jejich tým. To ale není pravda a žádnou smlouvu s Alpinem pro příští rok podepsanou nemám. V příští sezoně pro Alpine závodit nebudu,“ uvedl Piastri 2. srpna ve svém tweetu, kterým spustil velkou letní lavinu spekulací.

Alpine teď usilovně přemýšlí o náhradě za Alonsa i Piastriho. Jenže samotná kauza Piastriho (ne)podepsání smlouvy s francouzskou stájí není to nejkurióznější. V USA totiž sledují téměř identický spor pilota s jeho současným zaměstnavatelem.

„To tiskové prohlášení jsem neschválil a ani nejsem autorem vyjádření, které je v něm citováno. Nedávno jsem informoval tým Chip Ganassi Racing o tom, že z osobních důvodů nemám v úmyslu pokračovat v jejich barvách po roce 2022.“

Právě jste dočetli část twitterového vlákna, kterým úřadující šampion IndyCar Alex Palou 13. července zareagoval na oficiální oznámení stáje Chipa Ganassiho o prodloužení smlouvy se španělským pilotem na sezonu 2023.

Že vám to připomíná Piastriho případ, ale něco tomu chybí? Tohle vzápětí publikoval na svém twitterovém účtu McLaren:

„McLaren Racing vítá šampiona IndyCar Alexe Paloua, který se stává členem naší jezdecké sestavy pro rok 2023. Tým takto pokračuje v budování silné sestavy talentů pro všechny série, ve kterých působí. Naše kompletní jezdecké sestavy pro všechny šampionáty (F1, IndyCar, formule E, Extreme E; pozn. aut.) budou publikovány brzy.“

Teď už byste měli mít kompletní obrázek. V polovině července Chip Ganassi Racing potvrdil Alexe Paloua na příští rok, ten to vzápětí dementoval a hned po chvíli se vesele připojil do tábora McLarenu. Zkraje srpna si poté Oscar Piastri zahrál hlavní roli v téměř stejném příběhu. Zatím s jediným rozdílem. McLaren ještě Australanův přestup oficiálně nepotvrdil.

Ani na jedné straně Atlantiku však tyto příběhy ještě nebyly uzavřeny. Alpine se nejspíš chystá na soudní spor o odškodné s Piastrim, Palou se poté minulý víkend v Nashvillu poprvé od svého nečekaného oznámení osobně potkal se šéfem svého týmu.

„Ne, vlastně ne. Ne, opravdu bych neřekl,“ odpověděl Španěl televizi NBC na dotaz, zda – li byl Chip Ganassi překvapen studenou sprchnou, kterou si pro něj Palou přichystal.

I když se zdá, že mezi ním a Ganassim došlo ke smířlivé diskuzi, tak ani zde není vyloučeno, že spor mezi Chip Ganassi Racing a McLarenem neskončí v rukou právníků. Mimochodem, zajímavostí je, že McLaren nepotvrdil Paloua výslovně jako svého pilota pro IndyCar. Proto se o španělském jezdci začalo spekulovat též jako o kandidátovi na sedačku v F1. K té má ale skutečně nejspíš nejblíže Oscar Piastri.

Další článek: Jak aktuálně vypadá startovní rošt pro rok 2023?

Témata článku: , , ,